Niemal każdy z nas choć raz w sklepie sięgnął po paprykarz szczeciński. Niestety, niezależnie do jakiego sklepu się wybierzemy, często ich skład pozostawia wiele do życzenia. Warto więc przygotować tę pastę na kanapki w domu, z naszego łatwego przepisu. Sprawi on, że ten dodatek śniadaniowy będzie nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy i pożywny.
Paprykarz szczeciński to pasta ze zmielonego mięsa rybiego z ryżem, cebulą, koncentratem pomidorowym i przyprawami. Każdy, kto lubi ten smak, choć raz powinien wypróbować przepis na domowy paprykarz. Nie potrzeba do tego wielu składników, a i wykonanie nie należy do skomplikowanych. Już pierwszy kęs sprawi, że nie będziesz chciała więcej kupować go w sklepie!
Składniki na paprykarz szczeciński:
W naszym domowym przepisie na paprykarz wykorzystamy mięso z wędzonych makreli, które bogate są w fosfor, magnez, potas, sód i wiele witamin. Regularne spożywanie tej ryby korzystnie wpływa na budowę kości i zębów, a oprócz tego wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i zapobiega chorobom serca. Jednak paprykarz szczeciński możemy również zrobić z dodatkiem innych ryb, jak na przykład pstrąg czy morszczuk.
- 2 torebki ryżu (200 gram)
- 2 średnie makrele wędzone (600 gram)
- 3 cebule
- 1 szklanka bulionu warzywnego
- 2 średnie marchewki (250 gram)
- 5 łyżek koncentratu pomidorowego
- 6 łyżek oleju roślinnego
- 3 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżeczka chili
- ½ łyżeczki soli + sól do gotowania ryżu
- ½ łyżeczki pieprzu
Paprykarz szczeciński – przepis krok po kroku:
Krok 1. Zanim przystąpimy do przygotowania paprykarza, najpierw musimy obrać mięso z ryby, a następnie dokładnie oczyścić je z ości. Potem rozdrobnij mięso na jeszcze mniejsze kawałeczki.
Krok 2. Nalej do garnka wody, dodaj trochę soli i całość zagotuj, następnie włóż do środka dwa woreczki białego ryżu i ugotuj go według instrukcji na opakowaniu.
Krok 3. Obierz cebule i marchewki. Potem cebule drobno posiekaj, a marchew zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
Krok 4. W dużym garnku podgrzej 6 łyżek oleju, następnie dodaj posiekaną cebulę i smaż ją przez kilka minut na średniej mocy palnika. Potem dodaj również starą marchew i całość chwilę podsmaż.
Krok 5. Aby przygotować jak najlepszy paprykarz szczeciński wlej do garnka z warzywami szklankę bulionu warzywnego. Następnie wymieszaj wszystkie składniki, a garnek przykryj pokrywką. Całość gotuj przez około 15 minut, aż do momentu gdy marchewka będzie miękka.
Krok 6. Do garnka z warzywami dodaj mięso z makreli i ugotowany wcześniej ryż, następnie 5 łyżek koncentratu oraz wszystkie przyprawy. Warto jednak nie wsypywać całego ryżu od razu, a dodawać go powoli, bowiem, niektórzy wolą gdy jest go w paprykarzu nieco mniej. Ilość przypraw również dobierz według własnego smaku.
Krok 7. Paprykarz szczeciński jest gotowy – możesz go jeść od razu po przygotowaniu lub najpierw schłodzić w lodówce. Świetnie smakuje jako dodatek do kanapek. Smacznego!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>