Karpatka z kremem budyniowym gości na moim stole co najmniej kilka razy w roku, bowiem każdy ją uwielbia. Jest to wypiek, który zachwyca każdego, kto skosztuje chociaż kęs. Jej miękkość i delikatność sprawia, że ma się ochotę sięgnąć po kolejny kawałek. Ciasto jest niezwykle proste w przygotowaniu, a ponieważ robi wielką furrorę warto wypróbować ten przepis.
Karpatka jest popularnym rodzajem wypieku, który dość często można spotkać w polskich domach. Najczęściej przygotowywana jest na święta, które tak właściwie zbliżają się do nas wielkimi krokami. Warto zaopatrzyć się wcześniej w przepisy, które z pewnością zachwycą naszych gości.
Składniki na karpatkę z kremem budyniowym – przepis
Forma, którą będziemy wykorzystywać ma wymiary 25×30 cm. Pamiętaj, aby składniki były w temperaturze pokojowej, bowiem jest to niezbędne do wykonania tego przepisu.
Składniki na ciasto:
- masło 125 g
- mąka pszenna 130 g
- 250 ml wody
- jajka 5 sztuk
Składniki na krem budyniowy:
- 800 ml mleka
- 2 budynie śmietankowe
- 4 łyżki cukru (jeżeli budynie są bez cukru)
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- miękkie masło 200 g
- 2 łyżki cukru pudru
Karpatka z kremem budyniowym – przepis krok po kroku
Krok 1. Przepis zaczniemy od ciasta. W garnuszku rozpuszczamy masło i dolewamy do tego 250 ml wody, następnie całość mieszamy do zagotowania.
Krok 2. Do zagotowanego masła i wody dodajemy mąkę energicznie mieszając (najlepiej drewnianą łyżką) do połączenia się składników, a następnie odstawiamy ciasto do wystygnięcia.
Krok 3. Do wystudzonego ciasta dodajemy stopniowo jajka miksując mikserem, do uzyskania gładkiej masy.
Krok 4. 1/2 masy rozsmarowujemy w przygotowanej wcześniej formie, pamiętając o wyłożeniu jej papierem, a następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180*C przez ok. 30 min. Potem analogicznie postępujemy z drugą częścią masy.
Krok 5. Z przygotowanego mleka, do kremu budyniowego, odlewamy pół szklanki. W następnej kolejności dodajemy do niego proszek budyniowy oraz cukier wraz z cukrem wanilinowym, potem wszystko dokładnie mieszamy.
Krok 6. Pozostałe mleko wlewamy do garnuszka i doprowadzamy do wrzenia, a następnie dodajemy przygotowaną wcześniej mieszankę, pamiętając o energicznym mieszaniu. Budyń odstawiamy do wystygnięcia, jednak można go co jakiś czas pomieszać, aby nie powstał kożuch.
Krok 7. Masło wraz z cukrem pudrem ucieramy na puch, następnie wciąż miksując, dodajemy stopniowo po łyżce budyniu.
Krok 8. Gotową masę przekładamy na dno jednego blatu, potem przykrywamy go drugim blatem. Całość oprószamy cukrem pudrem, aby nasze ciasto pięknie się prezentowało. Smacznego!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>