Przepis na soczyste mięsko w słoiku. Idealne do chleba na kanapki. Czas przygotowania słoików z mięsem Cię zaskoczy, wystarczy jedynie 10 minut i będą gotowe go gotowania. Słoiczki gotujemy na wolnym ogniu, tak, by tylko delikatnie się gotowały. Dzięki temu nasze mięsko będzie soczyste i bardzo miękkie.
Do przygotowania mięsa w słoikach potrzebujemy łopatki lub karkówki. Szynka czy schab będą za suche. Użyjcie też swoich ulubionych przypraw lub tych których podajemy w przepisie. Smacznego!
Składniki na mięso w słoiku – przepis
Składniki na mięsko w słoiku:
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 1 płaska łyżka soli niejodowanej
- 1 płaska łyżka majeranku
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka żelatyny
- szczypta pieprzu
Przygotowanie mięsa w słoiku z galaretką krok po kroku – przepis
Krok 1. W pierwszej kolejności kroimy mięso w kostkę. Nie za małą.
Krok 2. W małej misce mieszamy ze sobą sól, żelatynę, czosnek granulowany, pieprz i majeranek. Możecie też użyć swoich ulubionych przypraw jak np. zioła prowansalskie czy oregano. Jednakże, pamiętajcie, by nie przesadzić z przyprawami. Przyprawy dodajemy do mięsa i całość dokładnie mieszamy.
Krok 3. Tak przygotowane mięso układamy ciasno w wyparzonych słoikach (w tym przypadku używam słoików 0,2l ale możesz użyć większych słoików). Zakręć szczelnie słoiki.
Krok 4. Do garnka wkładamy ściereczkę. Układamy na niej nasze słoiki z mięsem. Zalewamy je wodą do 3/4 wysokości.
Krok 5. Słoiki gotujemy na małej mocy palnika, tak aby woda lekko bulgotała przez ok. 3-3,5 godziny.
Krok 6. Po upływie czasu na gotowania, wyłącz palnik i pozostaw w nim słoiki do ostudzenia. Następnie schładzaj je w lodówce.
Tak przygotowane mięso przechowujemy w lodówce do 3 miesięcy. Jednak jeśli chcesz przechowywać je dłużej oraz poza lodówką – słoiki musisz podać procesowi tyndalizacji.
Proces Tyndalizacji – co to jest
Tyndalizacja polega na trzykrotnej pasteryzacji jedzenia. Za każdym razem słoiki z żywnością muszą zostać schłodzone. Pozostawia się je w temperaturze pokojowej. Zadaniem tej metody konserwacji żywności jest pozbycie się wszystkich drobnoustrojów – tych w formie wegetatywnej, jak i tych w formie przetrwalnikowej.