Małymi krokami zbliżają się Święta, w związku z tym warto pomyśleć o smakołykach, którymi będziemy się zajadać w tym magicznym czasie. Pierniczki z mojego przepisu są wyjątkowe, bowiem już po upieczeniu są mięciutkie i idealne do jedzenia.
Pierniczki to dla mnie kwintesencja Świąt. Unoszący się po domu zapach przyprawy piernikowej zawsze wprowadza mnie w pozytywny nastrój, dlatego pierwsza seria ciastek już za mną. 🙂 Na święta z pewnością przygotuję kolejną partię z tego przepisu, ponieważ wszyscy domownicy je uwielbiają.
Składniki na pierniczki:
Pierniki z mojego domowego przepisu zawsze wychodzą miękkie i delikatne, a co najważniejsze w porównaniu do ciastek ze sklepowych mieszanek pozostają takie przez długi czas. A to wszystko zasługa dodatku smalcu, dzięki któremu pierniki są pyszne i świeże przez wiele dni.
- 1 kg mąki + 1 szklanka
- 20 dag tłuszczu (masło lub margaryna)
- 1 łyżka smalcu
- 1/2 szklanki oleju
- 6 jajek
- 1 szklanka miodu
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki amoniaku lub proszku do pieczenia
- ½ szklanki śmietany kwaśnej i gęstej
- 2 łyżeczki sody
- 2 opakowania przyprawy do piernika
Przepis na mięciutkie pierniczki krok po kroku:
Krok 1. Do rondelka wsypać ½ szklanki cukru zrumienić na karmel, następnie zdjąć z palnika i dolać ½ szklanki gorącej wody. Należy to robić powolutku, ponieważ mieszanka może pryskać. Podobny efekt uzyskamy po prostu mieszając brązowy cukier z gorącą wodą.
Krok 2. Do cukru z wodą dodajemy miód, a następnie całość mieszamy.
Krok 3. Do dużej miski wbijamy 3 jajka wraz z 3 żółtkami i pozostałą ilością cukru, następnie ubijamy wszystkie składniki.
Krok 4. Masło lub margarynę roztapiamy, a potem pozostawiamy do ostudzenia.
Krok 5. W osobnym naczyniu mieszamy mąkę, sodę, rozpuszczony proszek do pieczenia lub amoniak, wystudzony tłuszcz, olej, smalec, śmietanę, sodę, przyprawę do piernika oraz mąkę. Następnie wyrabiamy ciasto na gładką masę.
Krok 6. Tak przygotowane ciasto odkładamy na jedną dobę w chłodne i ciemne miejsce.
Krok 7. Na drugi dzień rozwałkowujemy ciasto na grubość około ½ cm, a potem wykrawamy z niego pierniczki za pomocą foremek. Podczas rozwałkowywania można ciasto delikatnie podsypać mąką, tak aby ułatwić sobie rozwałkowywanie.
Krok 8. Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem, aby nasze pierniczki nie przywierały, a następnie pieczemy je w 180 stopniach bez termoobiegu przez około 10 minut.
Krok 9. Gdy pierniki wystygną możemy polać je lukrem, a potem ozdobić jak nam się podoba.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>