Nie każdy ma miejsce w domu czy mieszkaniu, by przechowywać beczkę z kiszoną kapustą. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest kisić ją w słoikach. Jak to zrobić? Bardzo prosto, przekonaj się sam i zrób zapas na zimę. Powodzenia.
Składniki na kiszoną kapustę – przepis
Do przygotowania kiszonej kapusty potrzebować będziemy następujących składników:
- 10 kg szatkowanej kapusty
- 1 – 1,5 kg marchwi
- 20 dag soli kamiennej niejodowanej
- opakowanie kminku
Zapraszamy także do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.
Sposób przygotowania kapusty krok po kroku – przepis
Krok 1. Poszatkowaną kapustę przesypujemy do dużej misy.
Krok 2. Marchew obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy ją do kapusty i dokładnie mieszamy.
Krok 3. Kolejno dodajemy do kapusty sól oraz opakowanie kminku. Kminek sprawi, że kapusta nie będzie nas wzdymać po zjedzeniu. Można dodać go więcej jeśli go lubimy. Całość dokładnie mieszamy.
Krok 4. Do dużego naczynia wsypujemy porcje kapusty i ubijamy np tłuczkiem, do momentu pojawienia się dużej ilości soku. Gdy już pierwsza warstwa kapusty zostanie dobrze ubita dodajemy następną porcję kapusty i znów ubijamy.
Krok 5. Nadmiar soku wylewamy pozostawiając go tyle, by ostatnia warstwa była przykryta sokiem. Ubitą dobrze kapustę przykrywamy drewnianym krążkiem na który kładziemy duży kamień wcześniej dobrze wyszorowany i sparzony wrzątkiem.
Krok 6. Naczynie z kapustą pozostawiamy na 3 dni w ciepłym pomieszczeniu, np. w kuchni. Codziennie zdejmujemy wytworzoną pianę> Trzonkiem drewnianej łyżki przebijamy kapustę, by uwolnić zbierające się gazy.
Krok 7. Po 3 dniach kapustę odstawiamy w chłodne miejsce. Codziennie zbierałam pianę i uwalniamy gazy. Po 14 dniach przekładamy kapustę z garnka do słoików. Przy przekładaniu każdą warstwę kapusty należy mocno dociskać, wierzch kapusty powinien pokryć wyciśnięty sok. Słoiki szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>