Aronia to prawdziwe bogactwo drogocennych dla zdrowia składników. Pomagają w zapobieganiu m.in. nadciśnieniu, miażdżycy, schorzeniom oczu. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że aronia może zmniejszać ryzyko nowotworów!
Aronia ma wiele zalet – poznaj kilka z nich
Aronia posiada mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na procesy starzenia się skóry i całego organizmu. Wielu lekarzy uważa również, że taka dawka przeciwutleniaczy jest swoistą formą profilaktyki nowotworów. Rutyna oraz antocyjany zawarte w aronii dobrze wpływają również na naczynia krwionośne, wzmacniając je i zwiększając ich elastyczność. Jednocześnie pomagają one w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi.
Owoce aronii są dość cierpkie w smaku, trudno więc zajadać się z nimi ze smakiem prosto z krzewu. Na szczęście jest prosty sposób, by złagodzić nieprzyjemny posmak: wystarczy przemrozić je w zamrażalniku przez 48 godzin.
Suszona aronia może stanowić bazę lub dodatek do herbaty, ponadto owoce można wykorzystać w różnorodnych przetworach, takich jak:
- soki,
- dżemy,
- konfitury,
- galaretki,
- sosy,
- nalewki
Zapraszamy do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.
Składniki na nalewkę z aronii
- Składniki na 4 butelki 0,5 l
- 60 dag aronii
- 200 listków wiśni z ogonkami
- 1,5l wody
- 2 dag kwasku cytrynowego
- 80 dag cukru
- 0,5l spirytusu
Wykonanie nalewki krok po kroku
Krok 1. Obraną aronię i listki należy dokładnie wypłukać i przecedzić. Następnie aronię i liście wiśni zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 20 minut od momentu zagotowania.
Krok 2. Całość pozostawiamy na 24h. Następnie przecedzamy przez sito i dodajemy kwasek cytrynowy oraz cukier. Należy to zagotować, ostudzić i dodać spirytus.
Krok 3. Wszystko dokładnie mieszamy i przelewamy do butelek. Nalewkę odstawiamy do leżakowania w chłodnym i ciemnym miejscu. Już za 3-4 miesiące będzie gotowa do spróbowania! Smacznego!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>