Ogórki, tak zwane krokodylki to chyba jeden z moich ulubionych przepisów. Idealnie nadają się jako przystawka na rodzinną imprezę czy grilla. Pikantne, a zarazem lekko słodkie ogóreczki zachwycają co roku całą rodzinę!
Koniecznie wypróbuj przepis i podziel się nim z innymi. Nie może ich zabraknąć w Twoich zapasach. Polecamy również przepis na OGÓRKI W ZALEWIE GYROS a także przepis na BURACZKI Z CUKINIĄ
Przetwory pozwalają cieszyć się smakiem świeżych owoców i warzyw przez cały rok, niezależnie od sezonu. Przygotowywanie przetworów to często element tradycji rodzinnych, który może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, satysfakcja z samodzielnie przygotowanych przetworów jest nieoceniona. A jak jest u Was? Robicie przetwory?
Składniki na krokodylki – przepis:
Na 6 słoików o pojemności 500 ml potrzebować będziemy następujących składników:
- 3 kg małych ogórków gruntowych
- 2 średniej wielkości główki czosnku
- 330 g cukru
- 3 czubate łyżki soli kamiennej niejodowanej
- 250 ml octu 10 %
- 10 łyżek oleju rzepakowego
- 3 łyżeczki papryki chili w proszku
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- pół papryczki chili bez pestek
- łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- 3/4 szklanki wody – ok 200 ml
Dodatkowo: wyparzone słoiki i zakrętki, duża szklana miska
Zapraszamy także do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.
Przepis na krokodylki krok po kroku – przepis
Krok 1. Ogórki należy namoczyć w zimnej wodzie na ok. 2 godziny. Kolejno dokładnie je wyszorować i osuszyć. Ogórkom należy odkroić po odrobinie oba końce. Czyste ogórki w zależności od wielkości kroimy na ćwiartki lub połówki. Na krokodylki wybierajmy małe, jędrne i świeżo zebrane ogórki.
Krok 2. Pokrojone ogórki zasypujemy solą i dokładnie mieszamy. Odstawić ogórki na 5-6 godzin, aby puściły sok.
Krok 3. Po odlaniu wody z ogórków należy dodać do nich 3 łyżeczki chili i czosnek (można go przecisnąć przez praskę lub pokroić w cienkie plasterki). Pół papryczki chili myjemy i kroimy w cienkie plasterki, dodajemy do ogórków.
Krok 4. Czas przygotować zalewę do krokodylków. Do garnka wlej wodę, ocet spirytusowego 10 %, 10 łyżek oleju roślinnego. Wsyp cukier i dodaj 4 ziarna ziela angielskiego, 2 listki laurowe oraz łyżeczkę ziaren czarnego pieprzu. Całość podgrzewaj na średniej mocy palnika i mieszaj do momentu, gdy cały cukier się rozpuści. Doprowadź zalewę do wrzenia, a następnie od razu wyłącz.
Krok 5. Gorącą zalewę dodajemy do ogórków z przyprawami. Mieszamy i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Ogórki w takiej zalewie mogą spędzić do ośmiu godzin, jednakże już po godzinie można je przekładać do wyparzonych słoików.
Krok 6. Ogórki układamy w słoikach dość ciasno. Zalewamy przecedzoną lub nie zalewą i poddajemy krótkiej pasteryzacji (10 -15 minut od zagotowania się wody).
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>