Sezon na truskawki ruszył pełną parą, co możemy zauważyć zarówno w sklepach jak i we własnych ogródkach. Domowa nalewka z truskawek to jeden z tych przepisów, którego nie mogę pominąć w czasie truskawkowego szaleństwa. Jest pyszna i świetnie wzbogaca smak tortów czy babeczek. Dobrze sprawdzi się również jako dodatek do lemoniady, tworząc przy tym lekkiego drinka.
Do przygotowania truskawkowego trunku świetnie sprawdzą się zarówno owoce ze sklepu czy stoisk, jak i te z przydomowego ogródka. Ważne, aby były dojrzałe, zdrowe i jędrne, wtedy mamy pewność, że domowa nalewka z truskawek wyjdzie pyszna. Przepis na nalewkę jest stosunkowo łatwy do przygotowania i nie zawiera zbyt wielu składników.
DZISIAJ GRZEJE: Łatwy przepis na syrop z bzu pospolitego. Niesamowite korzyści dla Twojego organizmu
Domowa nalewka z truskawek – składniki:
Do przygotowania nalewki oprócz głównych składników potrzebne również będą dwa słoje o pojemności minimum 2,5 litra, sitko, gaza lub jednorazowe filtry przelewowe do kawy oraz małe buteleczki lub słoiki. Ostatecznie z podanych w przepisie ilości składników powinno wyjść około 1,5 litra nalewki.
- 1 kilogram truskawek
- 200 mililitrów spirytusu rektyfikowanego 95%
- 500 mililitrów wódki 40 lub 45%
- 250 mililitrów wody
- 80 mililitrów soku z cytryny (ok. 1 sztuka)
- 350 gram cukru
*Zamiast spirytusu możesz wlać po prostu dodatkowe 500 mililitrów wódki.
Nalewka z truskawek – przepis krok po kroku:
Krok 1. Na początek obierz truskawki z szypułek, a następnie umyj je dokładnie pod bieżącą, zimną wodą.
Krok 2. Tak przygotowane truskawki w całości umieść w dużym, czystym słoju. Potem wlej do niego 500 mililitrów wódki, szklankę zimnej wody oraz spirytus.
Krok 3. Delikatnie zakołysz słoikiem, tak aby alkohol wraz z wodą dostał się pomiędzy owoce, następnie zakręć go lub zamknij wieczkiem.
Krok 4. Nalewka z truskawek musi teraz odstać 6 dni w ciepłym miejscu – dobrym miejscem jest parapet, gdzie docierają promienie słoneczne. Pamiętaj aby raz dziennie zamieszać zakołysać słojem, by wymieszać truskawki.
Krok 5. Po tym czasie 500 mililitrów samej nalewki przelej do drugiego słoja, potem zakręć go i odłóż na parapet.
Krok 6. Do słoika z truskawkami dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny, a następnie 350 gram cukru. Zamieszaj delikatnie słojem, tak aby nie uszkodzić owoców, potem zakręć go i odstaw na parapet. Oba słoje powinny tam leżakować przez co najmniej dwa dni – warto po kilka razy w ciągu dnia zamieszać słój z truskawkami, tak aby cukier szybciej się rozpuścił.
DZISIAJ GRZEJE: Aromatyczny, domowy likier wiśniowy w 3 krokach. Zwalcza choroby i wzmacnia organizm
Krok 7. Gdy cukier już się rozpuści przecedź nalewkę przez sitko do słoja z samym trunkiem, delikatnie odciśnij owoce. Następnie nalewkę przefiltruj kilka razy przez gazę lub filtry do kawy. Dla pewności po filtracji możesz odstawić nalewkę na jeden dzień by sprawdzić czy na dnie nie zebrał się osad, potem wtedy wykonaj filtrację ponownie.
Krok 8. Domowa nalewka z truskawek powinna być idealnie klarowna zanim przelejemy ją do buteleczek. Po uzyskaniu takiego efektu słoiczki lub buteleczki do których przelaliśmy trunek dokładnie zakręcamy i odkładamy do leżakowania w ciemne miejsce na minimum 3 miesiące.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>