Wczesną wiosną na naszych ogrodach pojawia się mniszek lekarski, nazywany również błędnie mleczem. Dla większości jest on zwykłym chwastem, którego kosi się razem z trawą. Jednak warto przyjrzeć się nieco bliżej jego właściwościom, bowiem mniszek zawiera wiele cennych składników. Są one korzystne zarówno dla zdrowia, jak i bardzo pożyteczne w ogrodzie.
Naturalne preparaty z mniszka to łatwy i darmowy sposób na piękny ogród. Z naszymi przepisami z łatwością przygotujesz gnojówkę, która użyźni glebę lub wyciąg, dzięki któremu pozbędziesz się mszyc i ochronisz swoje rośliny przed innymi szkodnikami. Mniszek lekarski rośnie niemal wszędzie, więc zdobycie go nie będzie problemem, a przygotowanie preparatów jest banalnie proste.
Mniszek lekarski zwalczy mszyce – przepis na wyciąg:
Krok 1. Umieść 250 zmielonych korzeni lub 400g świeżych liści mniszka lekarskiego w dużym pojemniku lub beczce.
Krok 2. Całość zalej około 10 litrami wody, a następnie odstaw na około 3 godziny.
Krok 3. Kolejnym krokiem jest odcedzenie roślin i przelanie preparatu do dedykowanych pojemniczków. Teraz wystarczy spryskać nimi rośliny, które chcemy uchronić przed szkodnikami lub te, które zostały już zaatakowane przez miodówki, przędziorki czy mszyce.
Niestety, wyciąg z mniszka lekarskiego należy wykorzystać jednego dnia, ponieważ po 24h zacznie już fermentować i zmieni swoje właściwości.
Przepis na gnojówkę z mniszka lekarskiego:
Sposób przygotowania gnojówki będzie różnił się w zależności od jego przeznaczenia. Jeśli potrzebujemy nawozu, który będzie miał lekko kwaśny odczyn pH i można go wykorzystać do większości roślin to warto przygotować gnojówkę z samych kwiatów mniszka. Natomiast dla roślin, które preferują zasadowy odczyn podłoża lepiej wykorzystać tylko liście mniszka. Z kolei rozdrobnione, całe rośliny łącznie z korzeniami i łodygami świetnie sprawdzą się u roślin owocujących – przyspieszą ich wzrost i dojrzewanie. Niezależnie od tego której części rośliny używasz przepis będzie wyglądał podobnie.
Krok 1. Około kilogram zebranego ziela umieszczamy w dużej beczce. Ważne jest to, aby była ona plastikowa, ponieważ jeśli zdecydujemy się przygotować gnojówkę w metalowym pojemniku to fermentująca roślina wydzielając związki chemiczne, może wchodzić w niekorzystne reakcje z metalem.
Krok 2. Beczkę ustawiamy w zacienionym miejscu, a następnie zalewamy 10 litrami zimnej wody.
Krok 3. Gnojówka będzie gotowa po około 2-3 tygodniach. Pamiętajmy jednak, aby średnio co 1-2 dni zamieszać zawartość pojemnika, co przyspieszy proces fermentacji.
Krok 4. Po tym czasie, gdy roztwór będzie bardziej klarowny należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10. Następnie wystarczy podlać preparatem wybrane rośliny w ogrodzie.
*Gnojówkę z mniszka lekarskiego możemy wykorzystać również do podlewania pryzmy kompostowej, dzięki czemu wzbogacimy ją w składniki mineralne lub po prostu przyspieszymy jej rozkład. Do tego celu nie musimy rozcieńczać gnojówki.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>