Ogórki małosolne, nieodłączny element polskiej kuchni i popularny przysmak na całym świecie. Dziś podam Wam przepis na idealne ogórki. Ze swoim charakterystycznym smakiem i chrupiącą konsystencją, ogórki małosolne są ulubionym dodatkiem do dań głównych, kanapek i sałatek. Ich historia sięga dawnych czasów, gdy konserwowanie żywności było niezbędne dla przetrwania przez długie zimowe miesiące.
Ogórki małosolne zdobyły uznanie swoim wyrazistym smakiem i wartościami odżywczymi. W moim domu zajadają się nimi nie tylko dorośli, dzieci wręcz je uwielbiają. Zobacz poniżej przepis i niech w Twoim domu również wszyscy ich spróbują. Polecam 🙂
Ogórki małosolne to tylko jeden z wielu sposobów na przetwarzanie świeżych ogórków. Małosolne są jednak wyjątkowe, ponieważ szykujemy je tylko raz w roku. Sezon nie jest długi, więc warto korzystać z niego od początku do końca.
Poznaj przepis na wspaniałe ogórki małosolne krok po kroku:
Składniki:
Do przygotowania ogórków małosolnych potrzebować będziemy:
- 1,5 kg ogórków krajowych, małych i świeżych
- pół główki świeżego czosnku
- kilka gałązek kopru
- 10 cm korzenia chrzanu i liście
- 3-4 liście laurowe
- 2 łyżki soli
- 2 litry wody
Przygotowanie ogórków małosolnych krok po kroku – przepis
Krok 1. Przygotujmy składniki. Aby zrobić domowe małosolne ogórki, według przepisu potrzebujesz 1,5 kilograma małych ogórków (odcinamy im delikatnie końcówki z obu stron), małą główkę czosnku (nie musimy go obierać z łupinki), kilka liści laurowych, porcję kopru oraz kawałek chrzanu plus liście chrzanu jeśli je mamy. Do tego zestawu dojdzie jeszcze zalewa, która składa się na dwóch litrów wody wymieszanych z dwiema łyżkami soli.
Krok 2. Ogórki należy starannie opłukać pod bieżącą zimną wodą. Przepłucz również czosnek oraz korzeń chrzanu i gałązki kopru. Nie trzeba obierać chrzanu, wystarczy pokroić go w plasterki lub słupki.
Krok 3. Aby przygotować smaczne ogórki małosolne, należy zadbać o czystość garnka, kamionki lub słoika. Najlepiej jest je wcześniej odparzyć wrzątkiem. Na dno naczynia wkładamy gałązkę kopru, listek laurowy i kawałek czosnku. Wystarczy umieścić je w naczyniu, nie dociskając ani nie wciskając ich na pionowo.
Krok 4. Na kolejną warstwę dodajemy połowę ogórków, a następnie ponownie czosnek, liście laurowe i kilka plastrów chrzanu. Następnie dodajemy resztę ogórków. Na samą górę umieszczamy jeszcze kilka gałązek kopru.
Krok 5. Ogórki zalewamy wrzątkiem wymieszanym z solą. Na 1 litr wrzątku – 1 łyżka soli. Ogórki można zalać zimną, przegotowaną wodą z dodatkiem soli. Dzięki temu będą się kisiły o 1-2 dni dłużej. Woda powinna całkowicie pokrywać ogórki. Słoik można umieścić w spiżarni lub na półce w kuchni – nie musi być koniecznie w chłodnym miejscu.
Krok 6. Jeśli kisisz ogórki w beczce czy kamiące, która nie ma pokrywy zależy umieść na górze np. talerzyk czy miseczkę. Ogórki podczas kiszenia nie wypłyną do wierzchu i nie zepsują się.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>