Kluski na parze – pampuchy, sprawdzony przepis mojej babci

0
18135

Kluski na parze mają wiele nazw – pampuchy, pyzy na parze, parowańce czy buchty. Nazw jest wiele, ale skład i wyśmienity smak ten sam! Te kluski robimy z ciasta drożdżowego i gotujemy na parze, podawać możemy je zarówno na słodko jak i w wersji słonej.

Dzieci uwielbiają pampuchy na słodko, serwujemy je np. z sosem jagodowym czy truskawkowym. Dorośli kochają wariant na słono, czyli z różnego rodzaju sosami mięsnymi. Zapewniam, że obie wersje są równie smaczne i warto ich spróbować. 

DZISIAJ GRZEJE:  Leniwe pierogi - sprawdzony przepis babci Władzi. Sposób na expresowe pyszne danie

Składniki na pampuchy

Do przygotowania pampuchów potrzebować będziemy następujących składników:

  • 500 g mąki pszennej + dodatkowo do podsypania
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 3 łyżki stopionego masła
  • 2 jajka
  • 30 g świeżych drożdży
  • łyżeczka cukru
  • szczypta soli

Zapraszamy również do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce. 

DZISIAJ GRZEJE:  Greckie drobiowe kotleciki - przepis na pyszny obiad

Wykonanie pampuchów krok po kroku

Krok 1. Zaczynamy od zrobienia rozczynu. Do garnuszka należy rozkruszyć drożdże i zasypać cukrem. Kolejno dodajemy 4-5 łyżek letniego mleka i jedną łyżkę mąki. Pamiętajcie, że mleko nie może być gorące, zbyt wysoka temperatura zabije drożdże. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 10 minut, żeby drożdże zaczęły pracować.

Krok 2. Resztę mąki przesiewamy do miski. Dodajemy masło, jajka, sól i zaczyn. Mieszamy i stopniowo dolewamy mleko. Dokładnie wyrabiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość, co może zająć mu około godziny.

DZISIAJ GRZEJE:  Idealne ciasto na pierogi - takiego jeszcze nie jadłeś - sprawdź przepis

Krok 3. Po tym czasie ciasto wyjmujemy na oprószony mąką blat i krótko wyrabiamy. Kluski formujemy ręcznie – odrywać kawałki ciasta, po około 65 g na każdą kluskę. Odkładamy je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pyzy przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 20 – 25 minut w zależności od temperatury otoczenia). Kluski muszą być dobrze wyrośnięte, ale nie przerośnięte, dlatego też, gdy zaczynamy gotować pierwsze kluski kolejne powinny w tym czasie być w lodówce, by spowolnić ich dalsze rośnięcie.

DZISIAJ GRZEJE:  Sałatka z ogórków i cukinii - zrób zapas na zimę. Szybki i niezawodny sposób
DZISIAJ GRZEJE:  Syrop z malin to hit tego lata - przepis z 3 składników

Krok 4. Kluski gotujemy 10 minut na parze. Można do tego użyć specjalnego garnka do gotowania na parze lub garnek z wodą nakryć tetrową ścierką/gazą (obwiązujemy ją sznurkiem dookoła garnka, żeby się nie zsunęła), doprowadzamy wodę do wrzenia, kluski układamy na ściereczce i przykrywamy metalową miską. Pamiętajcie, że woda cały czas musi się gotować. Smacznego!

DZISIAJ GRZEJE:  Kluski maślane z sosem kurkowo-borowikowym - pyszny i szybki obiad
DZISIAJ GRZEJE:  Cukinia w cieście - szybka i smaczna przekąska

Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here