Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Oto prosty przepis

3
7306
Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Przepis
Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Przepis

Płyn do dezynfekcji, maseczki ochronne, rękawiczki – to tematy, które w ostatnich godzinach przejawiają się najczęściej w mediach. Nie może to dziwić. Wydaje się, że nadchodzi kluczowy moment w walce z koronawirusem. Odpowiadamy zatem, jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk w prosty sposób. Sprawdź przepis. 

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?

Koronawirus w Polsce według najnowszych badań dopiero przybiera na sile. Niestety, ale w tym momencie nieunikniony wydaje się kryzys gospodarczy. Polacy obawiają się też o swoje zdrowie. Wkrótce może okazać się, że Ministerstwo Zdrowia nakaże obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach publicznych. Już teraz na masową skalę zamawiamy rękawiczki i płyn do dezynfekcji rąk oraz pomieszczeń.

Z tego też względu postanowiliśmy Wam wyjść nieco naprzeciw. Zebraliśmy w jednym miejscu kilka wygodnych przepisów na to, jak zrobić taki płyn dezynfekujący. Oczywiście wszystkie zawierają alkohol w wysokim stężeniu. Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinien on być głównym składnikiem każdego płynu dezynfekującego.

Przepis na płyn według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia w związku z pandemią koronawirusa, wie, że dostępność płynów dezynfekujących może być mocno ograniczona. W związku z tym opublikowała na swoich stronach przepis na stworzenie takiego płynu.

I tak oto, aby stworzyć płyn do dezynfekcji rąk potrzebny jest alkohol – etanol (96%) lub alkohol izpopropylowy (98,8%). Ponadto potrzebować będziemy nadtlenku wodoru (3%), gliceryny (98%) oraz destylowanej lub przegotowanej zimnej wody.

Wszystko musimy wymieszać. Aby otrzymać 10 litrów płynu dezynfekującego, potrzebne jest:

  • 8333 ml etanolu lub 7515 ml alkoholu izopropylenowego
  • 417 ml nadtlenku wodoru
  • 145 ml gliceryny
  • woda destylowana lub przegotowana (zimna) do uzupełnienia

Przepis ten zalecany jest głównie farmaceutom oraz technikom, pracującym w laboratoriach.

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?

Z naszej strony polecamy sposób, jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk metodą domową. Jest ona zdecydowanie prostsza. Zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i zakup potrzebnych składników.

Aby otrzymać 100 ml płynu do dezynfekcji, w konsystencji żelu potrzebujemy:

  • 70 ml spirytusu (96%)
  • 25 g żelu aloesowego (najlepiej min. 98%)
  • 10 kropelek olejku eterycznego (eukaliptus, herbaciany) w celu zabicia zapachu spirytusu

„Grzeje” na newscafe.pl:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here