Koronawirus. Przełom? Nowy sprzęt wkrótce może trafić do szpitali

1
1411
Koronawirus
Przełom w walce z Koronawirusem?

Czy wkrótce do polskich szpitali trafi nowy sprzęt? Sprzęt, który znacznie pomoże w walce z objawami, jakie wywołuje koronawirus? Na to wskazywać mogą najnowsze komunikaty prasowe. Walka z pandemią koronawirusa trwa na każdym kroku. Dzisiejsza informacja wlała jednak w serca Polaków sporo optymizmu.

Przełom w walce z chorobą, którą wywołuje koronawirus?

Według ostatnich komunikatów Ministerstwa Zdrowia, dzisiaj odnotowaliśmy 370 nowych przypadków zachorowań w Polsce. Koronawirus zebrał już śmiertelne żniwo – zmarło 174 osób. Łącznie już ponad 5,5 tysiąca mieszkańców Polski zachorowało na COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia najbardziej obawia się nagłego wzrostu zachorowań. Żadna służba zdrowia na świecie nie jest w stanie skutecznie walczyć z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń. To pewne. Dlatego też w Polsce utrzymana została tzw. narodowa kwarantanna.

Kamil Durczok kpi z ludzi. Niebywałe zachowanie byłej gwiazdy TVN

W prasie pojawiły się jednak pozytywne informacje. O ile ostatnio w mediach przejawiały się głównie tematy związane z problemami polskiej służby zdrowia. Sporo mówiono o braku odpowiedniego sprzętu, w tym maseczek, przyłbic, czy kombinezonów ochronnych. Dzisiaj jednak pojawiła się spora iskierka nadziei w tej trudnej sytuacji, którą wywołał koronawirus.

Wszystko za sprawą ŁUKASIEWICZ – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej. Instytut ten oficjalnie poinformował, że wyprodukował 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów na raz, za pośrednictwem jednego respiratora.

Jutro (tj. piątek 10.04.2020) pierwsza partia sprzętu opuści Instytut i zostanie skierowana do ośrodków medycznych na terenie całej Polski. Mowa o aparacie Ventil, który po Świętach Wielkanocnych przejdzie testy kliniczne. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to pierwszy sprzęt trafi do szpitali niebawem.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka wprowadza zakupy online! Zobacz, jakie to proste

Dziękuję naukowcom Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz ŁUKASIEWICZ – ITAM za doskonałą współpracę, której owocem jest szybkie udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych – przekazał w komunikacie prasowym Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.

W warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być także użyte do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora, z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów. To właśnie to zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. – czytamy na oficjalnej stronie ŁUKASIEWICZ.

Jak długo jeszcze koronawirus będzie zakażał tego nie wiemy, ale z pewnością taki sprzęt może okazać się przełomem i uratować wiele ludzkich żyć.

źródło: ŁUKASIEWICZ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here