Mole spożywcze bardzo chętnie zamieszkują nasze spiżarki i szafki, gdzie świetnie odnajdują się pomiędzy suchą żywnością. Najczęściej sami przynosimy je z zakupami do naszych domów. Produkty umieszczamy w szafkach, a owady chętnie zadomawiają się w tylnych częściach mebli. Gdy już znajdą odpowiednie miejsce, szybko się rozmnażają, a wtedy pozbycie się ich nie jest łatwe… Jednak jest 5 sposobów, które pozwoli Ci trwale wykurzyć nieproszonych gości.
Jak wyglądają mole spożywcze?
Mole, które nazywane są również mklikami mącznymi oraz omacnicami spichrzanka w początkowej fazie występują jako małe, brązowe lub białe larwy. Ze względu na wielkość i kolor, który łatwo zlewa się z żywnością ciężko je zauważyć. Duże osobniki są szaro-brązowe i mogą osiągać do 5 centymetrów wielkości, przypominają ćmy.
Dojrzałe mole spożywcze łatwo jest zauważyć, bowiem wystarczy poruszyć opakowanie z jedzeniem w którym się znajdował, a on zacznie uciekać i wylatywać z szafki. Ważnym elementem, który pomoże nam w rozpoznaniu owada jest delikatna nić, nieco przypominająca pajęczynkę, którą mole zostawiają za sobą.
5 domowych sposobów na mole spożywcze:
Sposób 1. Najprostszym sposobem na uniknięcie armii uporczywych lokatorów jest przesypywanie produktów do szczelnie zamykanych pojemników. Dzięki temu owad nie będzie miał możliwości dostać się do środka lub jeśli znalazł się tam już w sklepie – nie rozprzestrzeni się na pozostałe produkty.
Sposób 2. Kolejnym domowym sposobem, który świetnie odstrasza mole spożywcze jest ocet. Jego intensywny zapach sprawia, że owady unikają miejsc nim przesiąkniętych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że samice nie zniosą jaj. Jednak aby nie musieć samemu skazywać się na ciągły zapach octu warto wymieszać go z olejkiem eterycznym. W małych pojemniczkach połącz płyny i ustaw w szafkach, zapach z pewnością będzie dla nas przyjemniejszy, a owady i tak będą trzymać się z daleka.
Sposób 3. Jeśli zależy nam na delikatniejszym zapachu, a jednocześnie chcemy pokazać owadom, że nie są u nas mile widziane, warto rozłożyć w szafkach goździki i/lub skórki pomarańczy. Zdecydowanie jest to mniej intensywny zapach niż mieszanka octu z olejkiem eterycznym, a efekty będą porównywalne.
Sposób 4. Zapachy, które wyjątkowo drażnią mole spożywcze to aromaty – waniliowy i lawendowy. Możemy kupić gotowe saszetki o tych zapachach i umieścić je w szafkach lub rozpylić aromat na wacie. Oba sposoby zapewnią nam spokój od owadów, a dodatkowo odświeżą zapach naszej szafki.
Sposób 5. Jałowiec, kminek lub liść laurowy – zioła, które często wykorzystujemy w domu mogą bardzo dobrze sprawdzić się w walce z owadami. Wystarczy położyć je w szafce lub w przypadku liścia laurowego, po prostu włożyć do opakowania z suchym produktem, a będziemy mieć pewność, że mole będą się trzymać z daleka.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>