To koniec rządu PiS? Jarosław Kaczyński podjął spektakularną decyzję

0
Jarosław Kaczyński rząd PiS

Sytuacja w Prawie i Sprawiedliwości jest coraz bardziej napięta. Już od kilkunastu godzin wrzało do tego stopnia, że wszyscy mieli wrażenie, że za chwilę coś wybuchnie. I tak też się stało. Jarosław Kaczyński ogłosił szokującą decyzję. Lada moment możemy być świadkami przedterminowych wyborów parlamentarnych. Czy rząd PiS przetrwa najtrudniejszą próbę od 2015 roku?

Koniec rządu PiS? Jarosław Kaczyński już podjął decyzję

Wszyscy doskonale pamiętamy zamieszanie wokół wyborów prezydenckich, gdzie dochodziło do ostrych starć, by nie powiedzieć otwartej wojny, pomiędzy Jarosławem Gowinem, a jego imiennikiem, prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Po wszystkim wydawało się, że Zjednoczona Prawica się… zjednoczyła. Jednak jak się okazało, rozejm trwał krótko.

Kolejne tarcia przyszły wraz z projektem „Piątka dla zwierząt”, którego bezpośrednio pilotował i największym sojusznikiem był sam Jarosław Kaczyński. Zarówno Jarosław Gowin, jak i Zbigniew Ziobro sprzeciwiali się procedowaniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w tym kształcie. Sytuacja była nerwowa do tego stopnia, że Jarosław Kaczyński zarządził dyscyplinę partyjną w PiS. W kuluarach mówiło się, że ewentualni niesforni posłowie zostaną wykluczeni z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Miały pojawić się też groźby rozwiązania rządu PiS i doprowadzenia do przedterminowych wyborów. Już bez sojuszników z Porozumienia i Solidarnej Polski.

Sytuacja podczas głosowania nad nowelizacją ustawy nie zaskoczyła nadto bacznych obserwatorów sceny politycznej. Porozumienie w większości wstrzymało się od głosu, a Solidarna Polska zagłosowała przeciw projektowi PiS. Nowelizacja została jednak przepchnięta, głosami Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej.

Wściekły na niesubordynacje swoich koalicjantów jest Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości już podjął pierwsze decyzje. Zawiesił 14 posłów w prawach członków partii, a według naszego informatora, to nie koniec działań. Wkrótce zdymisjonowany może zostać Zbigniew Ziobro. Jeżeli poleci głowa Ministra Sprawiedliwości, to wielce prawdopodobne, że Solidarna Polska zdecyduje się na wyjście z rządu. Na taki sam ruch może zdecydować się Porozumienie z Jarosławem Gowinem na czele. Czy to koniec rządu PiS? Na to wygląda.

Przedterminowe wybory parlamentarne coraz bliżej

Wygląda na to, że różnice, pomiędzy PiS, a Porozumieniem i Solidarną Polską są już nie do zatarcia. Jarosław Kaczyński zawiesił kilkunastu posłów, między innymi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz byłego ministra środowiska Henryka Kowalczyka w prawach członków partii. Pytanie, co zrobi dalej. Jak ujawnia nam jedna z osób z szeregów Zjednoczonej Prawicy: „Kaczyński jest wściekły nie tylko na swoich partyjnych kolegów, ale też na Ziobrę i Gowina oraz ich ludzi”

Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że PiS odda władze. Dlaczego? „Zjednoczona Prawica po rozpadzie straci większość parlamentarną, a mniejszościowy rząd nie ma racji bytu. Oczywiście, część ustaw może być popierana przez pozostałe ugrupowania, czy nawet Gowinowców i Ziobrystów, ale PiS nie będzie w stanie przepchnąć wszystkich projektów, które ma w planach” – zdradził nasz informator.

Dlatego też, Jarosław Kaczyński może zagrać va banque. Doprowadzi do przedterminowych wyborów, do których PiS stanie w pojedynkę. To pozwoli utworzyć samodzielny rząd bez Porozumienia i Solidarnej Polski. W najgorszym przypadku Prawo i Sprawiedliwość odda władze, ale powiedzmy sobie szczerze. Przy tak słabej opozycji jak teraz, scenariusz ten wydaje się być mało prawdopodobny. Jeśli Zjednoczona Prawica ma się rozpaść, a PiS wciąż władzę samodzielnie w swoje ręce to kiedy, jak nie teraz? „Jarosław Kaczyński doskonale wie, że ma ostatnią szansę, aby zaryzykować. Przy tak słabej opozycji, to może się udać” – przekazała nam osoba z otoczenia Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here