Ile emerytury dostają księża w Polsce? Kwoty robią ogromne wrażenie

68
Ile zarabia ksiądz na emeryturze
Ile zarabia ksiądz na emeryturze

W ostatnim czasie Kościół Katolicki w Polsce znalazł się pod prawdziwym ostrzałem. Części duchownych wytyka się tuszowanie spraw pedofilskich, co pokazali w swoich dokumentach bracia Sekielscy. Inni z kolei są oskarżani o zbytnie angażowanie się w politykę. Oczywiście, każdego duchownego nie należy wrzucać do jednego worka. Czarne owce trafiają się w każdej grupie społecznej i nie ma tutaj znaczenia, czy są to księża, politycy, prawnicy, czy zwykli Kowalscy. Polaków ciekawi także, ile zarabiają księża. Dotarliśmy do materiału, który wylicza, na jakie emerytury mogą liczyć duchowni.

Jaką emeryturę dostaje ksiądz?

Informację o tym, ile zarabiają na emeryturze księża opublikowała Gazeta Krakowska. Duchowni w Polsce mogą otrzymywać swoje świadczenia z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to Fundusz Kościelny, który finansowany jest z budżetu państwa i dotyczy wszystkich duchownych. W 2019 roku budżet Funduszu Kościelnego wynosił około 159 milionów złotych. Drugim źródłem emerytur dla księży (zatrudnionych w wojsku, szkole, czy policji) jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas duchowni podlegają pod konkretne składki emerytalne.

Jak zatem Fundusz Kościelny i w niektórych przypadkach składki emerytalne ZUS przekładają się na kwotę emerytury dla księdza? Wszystko uzależnione jest od kilku zmiennych. Jak informuje portal kolezanka.com, to, ile emerytury dostaje ksiądz zależy od wielkości jego parafii, miejsca posługi apostolskiej, a także tego, ile pieniędzy udało się jemu zebrać z ofiar od parafian, czy z tytułu udzielania sakramentów.

Według nieoficjalnych informacji, proboszcz parafii może liczyć na emeryturę niewiele mniejszą, niż jego pensja, wypłacana podczas posługi, która wynosi 5 tysięcy złotych. Bardziej hojnie obdarowywani są na emeryturze biskupi, którzy według wyliczeń Gazety Krakowskiej mają otrzymywać co miesiąc około 10 tysięcy złotych.

Pomimo tego, że emerytury księży wypłacane są z budżetu Państwa, wciąż jest ciężko uzyskać informacje o ich konkretnych wysokościach. Duchowni niechętnie chwalą się swoimi zarobkami.

źródło: Gazeta Krakowska, kolezanka.com, materiały prasowe

 1. Wyjątkowo prosty przepis na kurczaka po chińsku. Potrawa zasmakuje nie tylko wielbicielom chińszczyzny
 2. Przepis na buraczaną surówkę Mafijną – od dziś będzie ulubionym dodatkiem do Twojego obiadu
 3. Przerażony Ryszard Kotys został sam. Dramat gwiazdy Polsatu

68 KOMENTARZE

 1. Ale ja się pytam za co takie emerytury
  Rolnik pracuje całe życie i otrzyma 10% z tego co dostaną księża Państwo nas okrada

  419
  55
  • Rolnik praktycznie nie płaci składek emerytalnych. KRUS to wielka lipa. 95%do emerytur rolniczych dopłaca reszta społeczeństwa. Bywa , że na niewielkim gospodarstwie fikcyjnie jest zarejestrowane kilka osób po to , aby nie płacić składek ZUS. Patologia.

   337
   71
   • Mam 38 lat stażu pracy,w tym ostatnie 11 lat płaciłam składki w KRUS, z Krusu mam dodatek do emerytuŕy 60 zł za te 11 lat.
    Uważam,że zostałam wprowadzona w błąd,bo nikt mi nie powiedział,że jeżeli nie płacę 25 lat krusu,to nie mam pieniędzy z tego stażu.Taka jest prawda

    93
    28
    • Płacą podatki i te kwoty podane w artykule są wyssane z palca …
     Sam jestem ksiedzem, ale jeszcze nie ma emeryturze, ale ksieża na Śląsku na emeryturze dostają tylko tyle im ZUS da co wypracowali w szkole i nic więcej.
     Więc radzę doczytać a potem pisać …

     88
     119
    • Księża płacą podatki, co kwartał za siebie i za każdego parafianina czy chodzi do kościoła czy nie, nawet za tych niewierzących, znam księdza, jest po udarze, na emeryturze i dostaje 1200 zł oraz pomoc bratnią 650 zł, więc kokosów nie ma

     17
     6
  • Sorry a w jakiej wysokości rolnik co m-c odprowadza składki do KRUS że chce takiej emerytury jak przeciętny Kowalski

   20
   7
  • Argument z KRUSem totalnie chybiony; KRUS to grosze i składka jest płacona tylko co kwartał, czyli co 3 miesiące. Są to tak śmieszne pieniądze, że szkoda gadać, tak więc komentarz o rolniku nic nie wnosi, jest niepoważny. Funkcjonowanie KRUSu jest bardzo nie fair wobec płatników ZUSu. To patologia, za którą boją się zabrać politycy, bo rolnicy to spora grupa wyborcza.

   31
   1
  • Sprawe moze ROZWIAZAC tylko KWOTA WOLNA OD PODATKU 60 TYS ZL ROCZNIE, to zwiekszy podatki do Panstwa poprzez Zakupy w sklepie za te pieniadze.
   Skorzystana gym 400tys emerytow I 6 milioniw pracujacych bezposrednio w rozne produkcji oraz lekarzre I studenci I wszyscy co rozpoczynaja dzialalnosc Gospodarcza czyli wg Rocznika GUS Statystyki okolo 20 milionow Polakow I Polek…

   5
   1
 2. Ciezka praca powtarzac to co w bibli przez całe zycie!!!,bez zmian inowacji,tyle ze nie czepia ich nerwica ,brak pieniedzy na oplaty ,jedzenie,utrzymanie ,leczenie ,to zawsze grupa uprzewilejowana była i bedzie

  236
  36
   • Artykuł, żeby jątrzyć. Podaje nieprawdziwe dane, czyli krótko mówiąc kłamstwa. Jestem księdzem, czy jak kto woli klechą, czarnym, katabasem, darmozjadem, pasibrzuchem, pedofilem, bo tak m.in. nas się określa, i wiem, że większość księży ma najniższe emerytury, czyli około 1200 złotych. Tylko nieliczni np. byli kapelani wojskowi mają większe, czy ci, którzy pracowali na pełnym etacie w szkole. Jeśli nie masz wiedzy na jakiś temat, to nie oceniaj pochopnie, nie pisz kłamliwych komentarzy. Pozdrawiam.

    77
    37
    • Zaraz zaczną mówić że to tez za dużo, bo mieszkanie mają, dzieci nie mają, najlepiej jakby nic nie dostawali i zdychali z głodu. Byle tylko innym było gorzej. Nie jestem religijny ale irytujące jest to demonizowanje wszystkich księży za czyny części z nich. Wielu robi dużo dobrego i to jest przemilczane. I ta tendencja że albo nienawidzisz kościoła albo jesteś oszołomem od rydzyka.

     27
     16
    • Skoro okresla sie pan jako pedofil to powinna sie panem zaintetesowac prokuratura. Chyba nikt nie ma wątpliwości , że w kościele katolickim są pedofile. Tylko ignoranci myślą inaczej. Piszę to jako wierzący katolik.

     23
     27
     • Chyba nie ma wątpliwości że pedofile są wszędzie. Nie jeden z pewnością siedzi w sejmie. Nie zdziwię się jak nie jeden uśmiecha się do ciebie z ulubionego serialu.

    • To wina autora artykułu- zero orientacji w temacie lub czysta złośliwość. Równie dobrze można napisać, że takie emerytury mają dziennikarze (pewnie tacy też się znajdą).

     19
     4
 3. Ciezka praca powtarzac to co w bibli przez całe zycie!!!,bez zmian inowacji,tyle ze nie czepia ich nerwica ,brak pieniedzy na oplaty ,jedzenie,utrzymanie ,leczenie ,to zawsze grupa uprzewilejowana była i bedzie

  173
  31
 4. Prezesi spółdzielni mieszkaniowych są dużo lepsi w wyciąganiu naszych pieniędzy (bez pytania) – może o tym też by ktoś napisał?

  236
  20
 5. Dane wyzssane z kosmosu. 10 k to może liczyć bp połowy w stopniu generała,Tak jak każdy wojskowy w tym stopniu. Emerytura kapłana to ok 2 tysięcy. Piszcie rzetelnie a nie kłamliwie

  122
  173
 6. Nie znam szczegółów, jednak biorąc pod uwagę że księża pracują do 75 lat to pewnie uskładają sobie na sensowną emeryturę.

  58
  94
  • Ale świństwo za co?
   Ja pracuję i to ciężko przez 38lat za najniższą krajową a oni ci robią?
   Na zachodzie księża pracują i im się należy a u nas to za głoszenie słowa Bożego jakim prawem?
   Ja jak wkraczałem w dojrzały wiek to wybrałem zapodziały dwóch sakramentów małżeństwo bo było albo ,albo taki facet młody bo byliśmy w jednym wieku wybrał kapłaństwo ok.Nasz wybór ale gdzie jest napisane że żeniąc się mam nie pracować tylko prokreować z żoną i wychowywać dzieci a państwo da mi na to kasę?
   Teraz ksiądz młody zdrowy facet nic mu w ręce i nie idzie do pracy a niby czemu?Coś z nim nie tak tylko państwo tzn. mam na niego łożyć bo on został księdzem?
   W pracy dyskutowaliśmy na ten temat nie raz i każdy przyznał że mam rację nawet Ci fanat?yczni religijni.
   Tłumaczą się że uczą Religi w szkołach i biorą za to pieniądze .Ja się nie wstydzą nawet tak mówić za krzewienie wiary pieniądze…?
   Pan Jezus brał pieniądze?Nie nie brał.
   Uważam że powinni jak każdy pracować i tworzyć majątek narodowy to i mogliby tak jak każdy korzystać z podziału tych dóbr.
   Tłumaczenie że komuniści znacjonalizował i im majątki ….jakie majątki wszystko te majątki to ciężka praca zwykłych ludzi a zawłaszczone przez kościół.Fundusz kościelny już od co najmniej 30 l nie powinien istnieć bo odebrali co swoje i nie swoje z nawiązką.
   Nie płacą podatków,nie tworzą dóbr a jak nie powiem kto żądają tylko za co?
   Bezwstydna kasta pasożytujące na całym narodzie.
   Mam kilku kolegów księży którzy pracują i tu szacun dla nich.Nie mówię że ma pracować w fabryce przy maszynie choć to nie żaden wstyd.Ok jest wykształcony może np.uczyć w szkole np. matematyki jak czuje się w tym dobry,w domu opieki,jest dużo osób z konkretnym zawodem np. architekci,lekarze,nauczyciele,weterynarze,kierunkowe studia można pracować w swojej profesji a nie żebrać i zachowywać się jak lepszy a a rzeczywistości to dla większości jest tak jak w piosęce ……mniej niż zero…..
   Nie chcę i nie obrażam nikogo i takiego zamiaru nie miałem ale praca ich parzy w ręce a wyciągają je po nie zasłużone emerytury i renty tylko za co i dlaczego.
   Wspkmniani wyżej koledzy uczą filozofia,etyki zawodowej ,matematyki……..czy ktoś może im zarzucić choć jedno złe słowo chyba nie

   85
   39
   • W zupelnosci się zgadzam. Delikatne dlonie i nierobstwo beda swiadczyć przeciwko nim na sądzie. W Biblii jasno jest napisane, że darmowego chleba niechaj nikt nie je. Darmo wzięliscie, darmo dawajcie. Mój pastor pracuje, malo tego daje pracę wielu ludziom i loży na kosciół oraz pomaga potrzebujacym.Płaci podatki jak wszyscy. Jak dla mnie Kosciól Katolicki to mafia pod plaszczykiem swiętosci. Bóg wszystkich rozliczy, a jeszcze cięższa kara bedzie dla nauczycieli slowa Bozego. Wogole moglabym napisac chyba ksiażkę w temacie postepowania i przkręcania Slowa Bozego przez tzw slugi Boze, dla wlasnego zysku. Nie wspomne juz o celibacie, o ktorym Biblia nic nie mowi, a wręcz przeciwnie, opisuje np jak powinien zachowywac sie biskup i jak powinien zyc. Gdyby ludzie sami czytali Biblię, to oczy by im sie pootwierały. A tak slepy prowadzi slepego niestety.

    13
    11
    • Dokładnie TAK, kto nie pracuje niech też nie je – ap. Paweł tak napisał, sam szył namioty i sprzedawał za pieniądze a nie ” owieczki „strzygł do kości… sami wiemy jak jest, więc trzeba to naprawić!…

     6
     4
 7. Parszywe klechy też mnie okradły, gdy pracowałam w tej Ekumenicznej Stacji Opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi !!!! Nie zapłacili mi w ogóle za trzy tygodnie ciężkiej pracy w tamtym roku podczas tego piekielnie upalnego lata !!! Nie miałam kasy nawet na chleb ani nawet na głupia wodę mineralną !!! Banda sukinsynów i złodziei !!! Ale już wkrótce cały ten kościół upadnie na pyski wraz z Watykanem , papieżem im oraz wszystkie inne kościoły, nie tylko ten katolicki ale i protestancki , prawosławny i inne!!!! I bardzo dobrze !!! Musiałam pić te wstrętna krajowe zeby jakoś przezyc te straszna gorączkę !!! Potem bolał mnie brzuch, prawie codziennie !!!

  95
  72
 8. Ok 5zl mało bardzo mało w porównaniu z rynkiem niemieckim, gdzie pasterzy i ksieza. zarabiają po 100k euro.Ok ale nikt sobie nie zdaje sprawy że to praca polityka .Oni nic nie robią oprócz opowiadania bajek kompletnie nic. I nikt tego nie chce zrozumieć

  77
  25
  • Sam nic nie robisz, tylko siedzisz pijesz piwsko i oglądasz wiadome filmiki. Nie zamieniłbyś się z księdzem na robotę, zapewniam cię. Takich jak ty to antifa używa do wycierania sobie butów.

   13
   22
 9. Mam 38 lat stażu pracy,w tym ostatnie 11 lat płaciłam składki w KRUS, z Krusu mam dodatek do emerytuŕy 60 zł za te 11 lat.
  Uważam,że zostałam wprowadzona w błąd,bo nikt mi nie powiedział,że jeżeli nie płacę 25 lat krusu,to nie mam pieniędzy z tego stażu.Taka jest prawda

  31
  9
  • Jaka wnikliość. W niewielu miejscach można się tak nachapać na lewo jak w spółdzielniach. Jak widać, moralność jest dla ciebie odrażająca, odrażający jest też koniec takich jak ty. Kościół został ustanowiony przez samego Chrystusa, a księża przekazują Jego naukę i sprawują posługę jaką sam Pan Jezus – postać historyczna, im nakazał, po to aby ludziom pomagać. Nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo, bo to z ducha biorą się czyny. Moralność, to nie wyłącznie łóżko. Moralność cechuje ludzi szlachetnych. A to o zaprezentowałaś, to poziom rynsztoka. Do bycia damą, masz kochana lata świetlne.

   11
   16
 10. Nie zgadzam się tym artykułem. Są to tylko bzdury. Mój znajomy ksiądz emeryt dostaje 1200 zł więc te 5 czy 10 tyś to są bzdury

  31
  35
  • Chyba od narodzin komuni i pochówku, nie zapomnij oślubach. Można tak wyliczać, ale naco nam to. Popatrzmy w swoje konto i portfele. Pozdrawiam Waldek z Poznania.

   2
   2
 11. Chciałbym zaznaczyć że to nieoficjalne informacje. Prawda jest zupełnie inna. Wiem to, bo znam księży na emeryturze. Dostają o wiele mniej. Oczywiście są pojedyncze przypadki, ale to rzadkość.

  25
  27
 12. Przepracowałem ponad 39 lat. W tym ponad 30 lat w warunkach szczególnych. Dostaje 2156 pln emerytury. Podobno dużo. Jak się to ma do ksieżowskiej pensji czy emerytury?! Oto Polska właśnie. Ech !

  36
  18
 13. Ho, ho, aż się forum zagotowała od protestów klechów. Skoro tak mało dostajecie, to czemu te kwity są oficjalnie utajnione? Przecież byłoby to dla was z korzyścią, bo współczujący naród więcej sypałby na tacę.

  43
  15
 14. Poprzedni komentarz nie poszedł , ten pewno też nie pójdzie. Jak trzeba być głupim żeby uwierzyć w dane oparte na ” według nieoficjalnych danych” lub ” może liczyć na „. ? Zero wiarygodności ale odpowiedzialności za słowo również. Znacznie zlagodzilem ton może admin się zlituje

  19
  8
 15. Wieksze emerytury mogą mieć kapelani wojskowi i innych służb mundurowych. A Fundusz Kościelny płaci ZUS tylko tym którzy nie mogą zapracować na swoją emeryturę podatkami: misjonarzom i żyjącym w klasztornych zamkniętych

  14
  19
 16. Nie dałbym im ani grosza. Mają swoje imperium które przewyższa budżet państwa. Trzymali sztame z Hitlerem, SS robili papiery w zamian za złoto i dobra materialne. Są instytucja która nie płaci podatków, więc dlaczego Państwo ich wspiera? A zwykłego Kowalskiego niszczy. Niech oddadzą biednym swoje nieruchomości, pola itp. Nie chodzi mi o kościoły. I może niech zaczną płacić podatki, a nie że za zachowek co łaska, a cennik jest bezlitosny. Nie dałbym im nic.

  35
  19
 17. Nie dałbym im ani grosza. Mają swoje imperium które przewyższa budżet państwa. Trzymali sztame z Hitlerem, SS robili papiery w zamian za złoto i dobra materialne. Są instytucja która nie płaci podatków, więc dlaczego Państwo ich wspiera? A zwykłego Kowalskiego niszczy. Niech oddadzą biednym swoje nieruchomości, pola itp. Nie chodzi mi o kościoły. I może niech zaczną płacić podatki, a nie że za zachowek co łaska, a cennik jest bezlitosny. Nie dałbym im nic. Może lepiej żeby ta banda trzymała pedofili zboczencow i pedałów na smyczy, a nie arcy biskupi kurestwo

  26
  15
 18. Kler i podatki wolne żarty? Ci co w szkole uczą to sobie każą płacić – ale na ich pensje, podatki i ZUS to my się składamy państwo to nie republika bananowa że sobie nazywa i ma.
  Ma tylko to co nam zabierze ale ta świadomość nie przeszkadza Chojnie kaskę rozdawać np
  Kościołowi swój % z budżetu wywalczyli.
  O ile pamięć mnie nie myli to chcieli 10% za to tylko że są, bo przecież dziesięcina się należy, jeszcze tylko stosy dla niewiernych i kler wam pokaże na co ich stać.

  15
  10
 19. Mam brata ,który jest ojcem Dominikaninem ,znam temat ,jesteśmy w wieku emerytalnym ,wiem o tym że ich emerytury są bardzo niskie, a jeszcze do tego nie otrzymują ich do ręki tylko przekazywane są do kurii ,czasem serce mi się kroi, bo wiem że nie ma za co wykupić lekarstw,jest po zawale ,żyje bardzo skromnie i proszę nie piszecie głupstw, bo Ci ludzie naprawdę poświęcaja się dla posługi Bożej, niech Bóg odpuści tym co mają taką opinię ,nie nam nikogo sądzić,jeśli im zazdrościsz to ukoncz teologię i służ Bogu,a zanim dodasz komentarz, bardzo proszę jak będziesz miał(a) możliwość zapoznaj się z tematem, pozdrawiam serdecznie prosząc by za nim się wypowiesz przemysl co chcesz napisać, by być wiarygodnym

  16
  7
  • Czyli jest na emeryturze i dalej jest zakonnikiem czyli utrzymuje go zakon tak jak np.emeryt przebywa w domu opieki społecznej i emeryturą zarządza Dom Opieki

   4
   1
 20. Największa mafia świata, najdoskonalsza, pod parasolem litery prawa, karmiona naiwnością składkowiczów tzn. „wiernych” sponsorów. Przez tysiące lat dorobiła się największego majątku wszechświata. Więc co w w tym dziwnego, że pracownik w sutannie pobiera kilka tysięcy co miesiąc?

  16
  8
 21. Skoro nie płacą podatków to niech żyją z tego co dostaną od wiernych to i tak są bajońskie sumy niech je inwestują i nie biorą z budżetu czyli z naszych podatków

  16
  8
 22. Jestem zolnierzem na emeryturze po 17 latach mam 2300, dorabiam jako kierowca TIR po UE i za to dostaje 2300netto +55€ diety za kazdy dzien pracy. 21-24 dni w miesiacu mnie nie ma w domu bo jestem w pracy. Nikt nikomu nie zabronil byc lekarzem, policjantem czy kierowca trzeba tylko chciec i nie godzic sie na prace na umowe zlecenie codziennie przepisywane. Bo kazdy szef ma nas w 4 literach.

 23. Zrzucaj sutannę i do pracy w fabryce, aby naskładać sobie na emeryturę, a nie całe życie żyć z żebractwa, bo czymże są datki kościelne.

  7
  5
 24. To wierutne bzdury!!! Ktoś kto napisał ten artykuł kłamie z rozmysłem. Emerytury księża pobierają dopiero od 75 roku życia. Wielu nie dożywa do niej. A już na pewno jej wysokość nie zależy od wielkości parafii gdzie był proboszczem. Emerytury odbiegają od naszych ale w tę drugą stronę e większości są minimalne!!

  7
  2
 25. Jestem zdania, że księża powinni płacić podatki i wszystkie dochody powinny być jawne (kasy fiskalne).Fundusz kościelny do likwidacji ! Jeśli księża chcą prowadzić posługę, to powinni się utrzymywać z datków od wiernych.

  8
  3
 26. Dokładnie TAK, kto nie pracuje niech też nie je – ap. Paweł tak napisał, sam szył namioty i sprzedawał za pieniądze a nie ” owieczki „strzygł do kości… sami wiemy jak jest, więc trzeba to naprawić!…

  3
  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here