Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Kilka porad dla tej pięknej rośliny

0
2879

Gwiazda betlejemska, znana również jako poisencja, jest rośliną ozdobną pochodzącą z Meksyku. Poisencja jest popularna jako ozdoba w okresie świątecznym, zwłaszcza w czasie Bożego Narodzenia. W tym artykule zobaczysz, jak dobrze dbać o te piękną roślinę.

Gwiazda betlejemska charakteryzuje się jaskrawo czerwonymi, różowymi, białymi lub kremowymi liśćmi, które otaczają małe, żółte kwiaty w centrum. Jej uroda sprawia, że często gości w naszych domach. Co robić, jednak gdy roślina ta schnie i gubi liście?

DZISIAJ GRZEJE:  Najlepszy przepis na pierogi ruskie
DZISIAJ GRZEJE:  Fantastyczne pieczone ziemniaki w mundurkach. Koniecznie musisz spróbować

Zapraszamy także do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.

DZISIAJ GRZEJE:  Bolą cię stawy? Zrób koniecznie tę nalewkę z kasztanów

Jak dbać o poinsencję?

Przedstawiamy wam kilka rad, dzięki którym poinsecja będzie odpowiednio zadbana. Przede wszystkim uważaj na niskie temperatury, bowiem roślina ta nie znosi zimna. Jeżeli transportujesz ją z miejsca na miejsce i nie możesz ominąć mroźnego powietrza, lepiej dobrze ją zabezpiecz.

Kolejnym ważnym aspektem jest światło. Poinsecja powinna stać obok okna i mieć dużo światła, ale nie może mieć go też za dużo. W innym wypadku może zacząć tracić liście. Co ważne, musisz uważać też na temperaturę. Poniżej 15 stopni Celsjusza przykwiatki poinsecji zaczynają blednąć.

Gwiazda betlejemska lubi umiar, dlatego nie powinieneś też zbyt dużo jej podlewać. Ma mieć lekko wilgotno, wtedy rośnie najlepiej. Z kolei, kiedy podłoże jest zbyt suche i korzeń zacznie usychać, poinsecja może tracić liście.

Uwaga, poinsecja jest trująca

Roślina ta zawiera soki mleczne, które mogą powodować podrażnienia skóry u niektórych osób, a także podrażnienia błon śluzowych, jeśli sok dostanie się do oczu lub jamy ustnej. Dla dzieci i zwierząt domowych, które mogą być bardziej narażone na kontakt z rośliną, istnieje większe ryzyko zatrucia.

W związku z tym zaleca się ostrożność przy obchodzeniu się z poinsecją, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Objawy zatrucia poinsecją mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę i podrażnienie skóry. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarze.

DZISIAJ GRZEJE:  Kruche ciasteczka z cukrem jak u babci. Przepis na pyszny smakołyk do kawy
DZISIAJ GRZEJE:  Przepis na ciastka rodem z PRL-u, czyli amoniaczki

Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>

Zapraszamy na stronę www.twojekarteczki.pl – znajdziecie tam kartki na każdy dzień tygodnia.

DZISIAJ GRZEJE:  Treściwa i bardzo mięsna, czyli wspaniała zupa gulaszowa
DZISIAJ GRZEJE:  Soczysta pierś z kurczaka z zapiekanymi ziemniaczkami. Ten restauracyjny przepis to hit