Czym jest opłata mocowa i dlaczego będziemy musieli ją opłacać? Podwyżka rachunków jest nieunikniona

0
Opłata mocowa

Od dłuższego czasu zapowiadano podwyższenie rachunków ze względu na wprowadzenie dodatkowej opłaty. Jednak mało kto wie czym jest opłata mocowa i jaki jest jej cel. Ponadto, znamy prawdopodobną kwotę o którą podwyższą się nasze rachunki.

Podwyżka rachunków miała nastąpić już w tym roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa przełożono podwyższanie cen na przyszły rok. Jednak ten fakt nikogo nie pociesza, ponieważ różnica to tylko kilka miesięcy, a trzeba będzie zapłacić dużo więcej. Wiele osób obawia się jak poradzą sobie z podwyżkami, które mogą pojawiać się coraz częściej w wielu opłatach. My jednak przedstawiamy tą, która już jest pewna i od przyszłego roku będzie obowiązkowa. Wszystko ze względu na to, że do dotychczasowych opłat dojdzie opłata mocowa.

Opłata mocowa podwyższy nasze rachunki o 100 złotych lub więcej

Polski Instytut Ekonomiczny powołał się na dane Forum Energii i podał, że „koszt opłaty mocowej dla odbiorców szacowany jest na 5,4 mld złotych”. Tygodnik Gospodarczy PIE podkreśla, że wprowadzenie tejże opłaty jest konieczne, ponieważ ma na celu zapobieganie niedoboru energii elektrycznej. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu państwo będzie mogło być pewne swojego bezpieczeństwa energetycznego. Opłata mocowa będzie doliczana do rachunku za prąd każdego odbiorcy.

Takie rozwiązanie ma również „stworzyć zachęty inwestycyjne do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwórczych”. W aukcjach wyłaniane są podmioty, które w przypadku niedoborów mocy elektrycznej będą w gotowości. Jednak prawda jest taka, że informacja o dodatkowej opłacie z pewnością nie spotka się z aprobatą. Tym bardziej, że PIE wskazuje iż osoba, gospodarstwo domowe, które przeciętnie zużywa ok. 2375 KWh rocznie będzie musiało się przygotować na to, że opłata mocowa może wynieść około 107 złotych.

DZISIAJ GRZEJE:
Kobieta odebrała na poczcie zaadresowaną do niej przesyłkę. Gdy paczka została otwarta od razu zadzwoniła na policję

Okazuje się jednak, że wysokość opłaty nie jest jeszcze pewna. Bowiem wszystko zależy od decyzji prezesa URE. Opłata mocowa, która będzie obowiązywać od 2021 roku może okazać się jeszcze wyższa, przez co nasze rachunki drastycznie pójdą w górę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here