W kuchni warto próbować alternatywnych sposobów na przyrządzenie klasycznych potraw czy deserów. Klasyczna szarlotka kojarzy nam się z pięknym, pieczonym zapachem ciasta, lecz możesz zrobić ją również na zimno, bez pieczenia!
Kto wie, może taka wersja posmakuje ci nawet bardziej. Słodkości na zimno przygotowuje się szybciej i prościej. Istnieje mniejsza szansa, że coś ci nie wyjdzie. Kieruj się tym przepisem.
Składniki na szarlotkę bez pieczenia – przepis
Aby zrobić szarlotkę na zimno według tego przepisu przygotuj sobie te oto składniki:
Składniki na spód
- około 150 g podłużnych biszkoptów – maksymalnie 1 opakowanie 200 g
- 220 ml mleka – niepełna szklanka
Składniki na warstwę z jabłkami
- 2 kg kwaśnych jabłek – najlepiej antonówka lub szara reneta
- 2 galaretki – klasyczne opakowanie około 77 g – najlepiej cytrynowa, pomarańczowa lub brzoskwiniowa
- 500 ml wrzątku – 2 szklanki
Składniki na bitą śmietanę
- 500 ml śmietanki kremówki 30 % – cały kartonik
- 50 g cukru pudru – 3 pełne łyżki
- 1 łyżka żelatyny w proszku – do 15 g
- 70 ml wrzątku – nieco ponad 1/4 szklanki
Składniki na dekorację
- 50-100 g płatków migdałów
Szarlotka bez pieczenia krok po kroku – przepis
Forma na ciasto ma u mnie wymiary 20 x 30 cm.
Krok 1. Jabłka umyj, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Krok 2. Starte jabłka włóż do garnka z grubym dnem i przykryj przykrywką. Na średniej mocy palnika doprowadź je do zagotowania. Wtedy dobrze je pomieszaj i zmniejsz moc palnika, aby jabłka tylko lekko się gotowały. Rób to ciągle pod przykrywką. Jabłka powinny być gotowe po około 20 minutach.
Krok 3. Dwie galaretki brzoskwiniowe, cytrynowe lub też pomarańczowe zalej wrzątkiem i mieszaj, aż żelatyna się rozpuści.
Krok 4. Całą rozpuszczoną i gorącą jeszcze galaretkę wlej do garnka z ugotowanymi jabłkami, które co najmniej kilka minut wcześniej zostały zdjęte z palnika, by nie były już wrzące. Wszystko wymieszaj i odstaw, by ostygło i stężało. Kontroluj co jakiś czas jabłka, muszą być dobrze stężałe, ale jednocześnie jeszcze plastyczne.
Krok 5. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Aby papier trzymał się wewnętrznych rantów, posmaruj wcześniej formę masłem.
Krok 6. Miej pod ręką 150-200 gramów podłużnych biszkoptów. Do szerszej miseczki wlej około 220 ml mleka. Każdego biszkopta maczaj najpierw w mleku, a potem od razu układaj jeden obok drugiego na dnie formy. Jeżeli się nie mieszczą, możesz je przycinać.
Krok 7. Masę z jabłek i galaretki przełóż do formy z nasączonymi biszkoptami i wyrównaj powierzchnię. Formę umieść w lodówce, by wszystko dobrze stężało.
Krok 8. Czas zrobić bitą śmietaną z domieszką żelatyny. Łyżkę lub listek żelatyny umieść w szklance z 70 ml wrzątku. Żelatynę mieszaj mocno i na tyle długo, aż całkowicie rozpuści się w gorącej wodzie i potem odstaw. Ona szybko ostygnie, więc ubij w międzyczasie śmietankę z cukrem pudrem.
Krok 9. Do wysokiego naczynia wlej dobrze schłodzoną, najlepiej włożoną wcześniej na chwilę do zamrażarki śmietankę 30 procent. Na starcie wsyp do niej 50 gramów cukru pudru, czyli około 3 pełne łyżki.
Krok 10. Zacznij ubijać śmietankę. Najpierw na małych obrotach, a potem sukcesywnie je zwiększaj. Miksuj tak długo, aż będzie gęsta, sztywna i gotowa do dalszych działań.
Krok 11. Do ubitej śmietanki wlej ostudzoną, jeszcze lekko ciepłą żelatynę (może być już zimna). Cały czas mieszaj śmietankę na niskich obrotach.
Krok 12. Teraz wyjmij z lodówki formę z warstwą biszkoptów i tężejących jabłek. Bitą śmietaną wypełnij całą i zanieś z powrotem do lodówki.
Krok 13. Wystarczy jeszcze uprażyć migdały na patelni. Wysyp je na suchą patelnię na średnim ogniu i praż, aż się zrumienią. Mieszaj je co chwila. Po 5 minutach powinny być gotowe.
Krok 14. Szarlotkę posyp płatkami tuż przed jej podaniem albo minimum po godzinie czasu, który spędzi w lodówce.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>