Polskie maliny już dostępne na rynku. Cena zwala z nóg

0
1382

Już dziś na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze maliny z krajowych upraw. Cena jest niewiarygodnie wysoka. Za kilogram malin trzeba zapłacić aż 100 zł. To sporo więcej niż na początku sezonu w ubiegłym roku.

Ceny malin wyższe niż w tamtym roku

Maliny w tym roku pojawiły się około dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Związane jest to z szybszym wiosennym ociepleniem jakie miało miejsce w tym roku. W poprzednim roku maliny zawitały na krajowy rynek dopiero 20 maja.

DZISIAJ GRZEJE:  Truskawkowa delicja z pianką. Przepis na orzeźwiające ciasto na lato

Ile kosztują obecnie Polskie maliny… to Cię zaskoczy

Na początku sezonu owocowego jesteśmy w zasadzie przeznczeni do wygórowanych cen, ale w tym roku to już poszybowały mocno w górę. Po drogich truskawkach przyszedł czas na wysokie ceny innych owoców z Polskich upraw. Wszystko dlatego, że pierwsze zbiory są niewielkie.

Notowania cen dostępne na oficjalnej stronie internetowej rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą wskazują, że najniższa cena malin to 95 zł/kg, a najwyższa – 100 zł/kg. Średnio za te owoce trzeba obecnie zapłacić aż 98 zł/kg.

Przyjeżdża dwóch dostawców, którzy oferują w sprzedaży maliny z upraw szklarniowych, po kilka platonów. To symboliczne ilości. Maliny są w tym roku wcześnie. Cena mówi sama za siebie – przyznał w rozmowie z portalem sadyogrody.pl Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach.

Porównując ceny malin z ubiegłym roku możemy zauważyć sporą równicę. Pierwsze krajowe maliny kosztowały w 2023r. 65 zł/kg. Przez pierwsze dwa tygodnie ich cena nie spadła poniżej progu 60 zł/kg.

DZISIAJ GRZEJE:  Nalewka z mniszka lekarskiego postawi Cię na nogi. Wystarczy jedna łyżka dziennie

Ceny czereśni również zadziwia

Na polskich targach pojawiają się również czereśnie. Ich cena również jest bardzo wysoka, ale do tego jak co roku możemy się przyzwyczaić. Obecnie za kilogram czereśni importowanych głównie z Hiszpanii i Grecji trzeba zapłacić 100 zł/kg.

Spadek cen widoczny jest jeśli chodzi o truskawki. Na bazarach u niektórych sprzedawców za kilogram tych owoców trzeba zapłacić tylko 20 zł. Wszystko dzięki zwiększeniu podaży, co szczególnie odbiło się na cenach truskawek tunelowych, które spadły o 50 proc. w ciągu kilku dni. Obecnie truskawki niższej jakości można kupić już za 15 zł/kg.

DZISIAJ GRZEJE:  Przepis na ciasto z rabarbarem. Przepyszne połączenie smaków HIT
DZISIAJ GRZEJE:  Piwonie - domowy nawóz, który ożywi Twoje kwiaty