Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS

0
751
ZUS

W ostatnim czasie z nagłówków gazet nie znika temat ZUS. W mediach co rusz przewija się, czy to 13 emerytura, czy podwyżki, na które liczą polscy emeryci. Z okazji postanowili skorzystać oszuści, którzy podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wyłudzają pieniądze. Działają bardzo sprytnie i niestety już udało im się „uwieść” część emerytów.

ZUS ostrzega: uwaga na oszustów

O sprawie napisał portal beskidzka24.pl, który powołał się na słowa regionalnego rzecznika śląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Beata Kopczyńska z ZUS poinformowała, że przestrzega (najczęściej są to emeryci – dod. red.), że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dzwoni i nie odwiedza w domach swoich klientów. ZUS nie robi tego w sprawie przeliczenia składek, wypłat nadpłaconych składek, podwyższania świadczeń, bądź wypełniania innych dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, według słów regionalnego rzecznika, nie wystawia również żadnych faktur do zapłaty zaległych składek.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Pogoda. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, może być groźnie

Właśnie tymi metodami posługują się oszuści, podszywający się pod ZUS. Najczęściej kontaktują się oni z potencjalnymi ofiarami telefonicznie, w celu umówienia wcześniejszego spotkania. Dotyczy to głównie osób starszych, gdzie dzwoniący oszust dokładnie wypytuje się emeryta, czy będzie on w domu sam i kiedy. Później przechodzi do konkretów i informuje o naliczeniu dodatkowego świadczenia, czy wypłat nadpłaconych składek. Niestety, jak informuje wspomniany wyżej portal, na takie działanie dały nabrać się już pierwsze osoby.

Wydawałoby się, że metoda na wnuczka, czy podszywanie się pod policję przeszła do lamusa. Oszuści jednak działają sprytnie i tym razem postanowili wykorzystać metodę na pracownika ZUS. Wobec tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim komunikacie przestrzega przed takimi oszustami. Informuje jednocześnie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, można skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub poprzez infolinię.

Z OSTATNIEJ CHWILI: ZUS znalazł nowy sposób na zwolnienia lekarskie

Pieniądze to nie wszystko, co możesz stracić

Nie ujawniono, jak dokładnie działają oszuści. Jedno jest pewne – stracić możesz pieniądze i to nawet olbrzymie. Oszuści mogą spróbować odwrócić Twoją uwagę i w tym czasie ukraść oszczędności Twojego życia lub też dać do podpisania niekorzystną umowę – na przykład o kredyt gotówkowy. Możliwości jest wiele, dlatego warto być ostrożnym i jeszcze raz przytoczyć słowa rzecznika śląskiego ZUS – instytucja ta nie odwiedza w domach swoich klientów w wyżej wymienionych sprawach. Bez wyjątku, czy to są emeryci, czy inni klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

źródło: beskidzka24.pl, inf. własna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here