Smoleńsk: naukowcy apelują do wszystkich. Koniecznie zobacz

SMOLEŃSK. Katastrofa z 10 kwietnia, która wydarzyła się już niemal dekadę temu, wciąż dzieli Polaków. Mimo, iż minęło już tak wiele czasu, wciąż nie wiemy, co tak naprawdę było przyczyną tragedii.

Środowisko naukowe wystosowało właśnie apel, w którym przypomina, że Smoleńsk nie może być tematem politycznej walki. Fakty są takie, że temat ten wciąż wykorzystują do swoich celów zarówno politycy partii rządzącej, jak i radykalnej opozycji.

„Zbliża się 10 rocznica Katastrofy Smoleńskiej, w której śmierć poniósł urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej i 95 towarzyszących mu osobistości. Słyszymy często pytanie, czy po 10 latach poznamy przyczynę śmierci tych, którzy zginęli w służbie Ojczyzny” – piszą naukowcy z Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego w opublikowanym na Facebooku apelu.

„Zarówno w rozmowach prywatnych jak i w debatach publicznych jesteśmy głęboko podzieleni” – podkreślają podpisani pod apelem profesorowie. „Podział biegnie nie według wiedzy, lecz według wiary – jedni wierzą, że w Smoleńsku był zamach, a inni, że wypadek lotniczy. Przyczyną tego podziału społeczeństwa jest dezercja wszystkich oficjalnych instytucji naukowych. W sferze publicznej nie słychać opinii naukowych, lecz jedynie zacietrzewionych publicystów pozbawionych wiedzy merytorycznej. Powoduje to ogromne szkody w świadomości społecznej” – podkreślają.

Dalej autorzy wezwania zarzucają, że opozycja zwalczała, a władze państwowe przemilczały próby „niezależnego naukowego badania Katastrofy Smoleńskiej przez społecznie zorganizowane 4 Konferencje Smoleńskie”.

„Wyjaśnienie okoliczności Katastrofy Smoleńskiej nie może pozostać domeną upolitycznionej publicystyki” – czytamy. „Apelujemy (…) do całego środowiska naukowego o podjęcie wysiłków w celu wyjaśnienia tej Katastrofy metodami naukowymi” – wzywają autorzy apelu.

źródło: wprost.pl

Zobacz również

Najnowsze wpisy

Szarlotka jak z dawnych czasów. Poznaj super przepis

Szarlotka to jedno z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsze pieczone ciasto w naszym kraju....

Sok z kapusty i jego magiczne właściwości. Zobacz na...

Sok z kapusty należy do niesamowicie zdrowych rzeczy, jednak przez lwią część z nas...

Przepis na chinkali, czyli gruzińskie pierogi. W niczym nie...

Gruzińska kuchnia jest fantastyczna i każdy, kto jej spróbował, potwierdza tę teorię. Jednym z...

Legendarna zalewajka. Treściwa zupa, która zachwyci każdego

Zalewajka to legendarna już zupa, która może w swoim smaku oraz wyglądzie bardzo przypominać...

Przepis na hiszpańskie churros. Idealne na Tłusty Czwartek

Churros to tradycyjne hiszpańskie słodkie przekąski, które zyskały ogromną popularność dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi...

Kotlety francuskie, czyli pierś z kurczaka z wyrazistymi dodatkami

Kotlety francuskie to świetna alternatywa dla zwykłych kotletów z piersi kurczaka, które podaje się...

Popularne kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here