Rząd obawia się najgorszego. Łukasz Szumowski zdradza kolejne kroki, które zostaną podjęte w związku z pandemią

0
498
Łukasz Szumowski

Wielu z nas z obawami śledziło rosnącą liczbę zakażeń w Polsce. Niestety przypuszczenia większości się sprawdziły, rząd rozważa przywrócenie niektórych obostrzeń jeżeli sytuacja się nie poprawi. Łukasz Szumowski zdradził czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Początek pandemii był dla wielu z nas bardzo trudny. Musieliśmy dostosować się do nowych okoliczności, które nie zawsze były przyjemne. W okresie wakacyjnym wielu z nas odniosło wrażenie, że jest już lepiej, a koronawirus powoli odchodzi w zapomnienie. Jednak ostatnie dni całkowicie zmieniły pogląd w tej kwestii. Ogromny wzrost zachorowań spowodował, że Łukasz Szumowski zdecydował się powrócić z urlopu i uczestniczył w piątkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego. Tak przebiegały rozmowy dotyczące dalszych działań w Polsce związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Łukasz Szumowski o maseczkach ochronnych

Od początku tego tygodnia do sklepów wyruszyli policjanci oraz służby sanitarne. Kontrolują oni czy zarówno kasjerzy jak i klienci mają zasłonięte usta i nos. Już teraz wiemy, że około 14 tysięcy osób zostało ukaranych mandatami, a w około 6 tysięcy przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto, w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Szumowski przyznał, że jeszcze w tym miesiącu rząd wprowadzi normę prawną, która umożliwi sprzedawcom odmowę obsługi ze względu na brak maseczki ochronnej.

Powrót do szkół od września?

Łukasz Szumowski przyznaje, że mimo ogromnego wzrostu zachorowań nie ma danych, które wskazywałyby na to, że otwarcie szkół stanowiłoby zagrożenie. Jednak Minister Zdrowia nie ukrywa, że prawdopodobnie nastąpi regionalizacja obostrzeń. Oznacza to, że powiaty z największą liczbą zakażeń miałyby nałożone dodatkowe obostrzenia do których nie musieliby się stosować mieszkańcy innych rejonów. Takie rozwiązanie objęłoby 28 powiatów, ale Minister Zdrowia nie zdradza, które konkretnie. W takim przypadku dzieci z rejonów w których zachorowalność byłaby wyjątkowo duża mogłyby kontynuować naukę zdalną. Natomiast osoby z powiatów w których ilość osób zarażonych jest niewielka mogłyby wrócić do szkół.

DZISIAJ GRZEJE:  Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie. Warto się z nim zapoznać zanim będzie za późno

Gaszenie ognisk koronawirusa – wesela z mniejszą liczbą gości

Jak zapowiada Łukasz Szumowski rząd nie wyklucza nałożenia restrykcji w związku z organizacją wesel. Aktualnie w przyjęciach może uczestniczyć nawet 150 osób, jednak ta liczba może się drastycznie zmniejszyć. Wszystko przez to, że w ostatnim czasie powstało dużo ognisk koronawirusa między innymi właśnie na przyjęciach weselnych. Rząd rozważa również, aby przed każdym przyjęciem Państwo Młodzi udostępniali dokładną listę gości by odpowiednie służby w każdej chwili mogły skontrolować ilość osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here