Kiszenie to świetny sposób na pyszne warzywa. Powinniśmy dużo kisić latem, gdy dostęp do przeróżnych warzyw jest wręcz nieograniczony. Często skupiamy się wyłącznie na ogórkach, nie wiedząc, że tak naprawdę możemy kisić znacznie więcej jarzyn.
Jakie warzywa możemy kisić – przepis
Kisić możemy niemal wszystkie ulubione warzywa dostępne w ciepłych porach roku. Do tego grona zalicza się między innymi kiszona cukinia, kapusta, kalafior, rzodkiewki, marchew, jak również pomidory kiszone, kiszona papryka, bób, buraki czy kalarepa. Kisić możemy dosłownie wszystkie warzywa.
My dziś do kiszenia potrzebować będziemy następujących składników:
- młode marchewki
- ogórki gruntowe
- fasolka szparagowa
- kalafior
- brokuł
- papryka kolorowa
- łodygi kopru z liśćmi i baldachami nasion
- czosnek
- korzeń chrzanu
- woda
- sól niejodowana
- opcjonalnie gorczyca i ziele angielskie
Zapraszamy do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.
Jak kisić warzywa – przepis na solankę
Wszystkie warzywa należy dokładnie oczyścić. Ogórki można pokroić na mniejsze kawałki. Kalafiora i brokuła podzielić na różyczki. Fasolce szparagowej przyciąć końce. Małe marchewki poprzekrawać wzdłuż na połówki i ćwiartki. Z papryki usunąć gniazdo nasienne, miąższ pokroić w grube paski. Ząbki czosnku obrać, chrzanu oczyścić, a koper z baldachimem opłukać. W taki sposób postępujemy ze wszystkimi warzywami, które chcemy ukisić.
Czas na przygotowanie zalewy. W jednym garnku należy zagotować 2-3 litry zwykłej wody. Rozpuszczamy w niej sól – 20 g soli na 1 litr wody i odstawiamy do przestudzenia. W drugim garnku zagotować 1 litr wody z 1 łyżeczką soli i 1 łyżeczką cukru. W tej niedużej ilości wody należy obgotować dosłownie przez chwilkę, partiami, kawałki kalafiora i fasolkę.
Na dno dużych słojów wkładamy po 3-4 ząbki czosnku, kilka kawałeczków chrzanu i pociętą na kawałki łodygę kopru. Układamy warzywa. Kiedy słoje będą już dość ciasno wypchane warzywami na wierzch znów dodajemy czosnek, chrzan i koper. Na koniec wlewamy przestudzoną solankę, tak żeby przykryła wszystkie warzywa i dodatki. Warzywa kiszą się przynajmniej tydzień, gdy lubimy bardziej ukiszone muszą postać dwa tygodnie. Smacznego!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>