Powrót do szkół od września na nowych warunkach. Już wiemy jak będzie wyglądała edukacja 2020/2021

0
638
Powrót do szkół od września

Ministerstwo Edukacji Narodowej ujawniło jak będzie wyglądał powrót do szkół w nowym roku szkolnym. Na tą chwilę już wiemy, że dzieci mają od września powrócić do nauki stacjonarnej, jednak na zupełnie innych warunkach.

Polski rząd już na początku marca gdy koronawirus pojawił się w naszym kraju zdecydował o zapobiegawczym zamknięciu szkół. Niedługo potem cały kraj przeżył lockdown, który miał zapewnić zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa. Niestety, w ostatnich dniach COVID-19 powrócił ze zdwojoną siłą. W takiej sytuacji rodzice obawiają się jak będzie wyglądał powrót do szkół ich dzieci we wrześniu i czy w ogóle do niego dojdzie.

Powrót do szkół od września – czego się spodziewać?

MEN wydał oficjalny komunikat uwzględniający trzy warianty, które mogą być zastosowane przez szkoły w związku z pandemią. Rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak dzięki niemu będzie można dostosować obowiązek szkolny do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Część rodziców już się cieszy z wiadomości, że powrót do szkół nastąpi we wrześniu, jednak warto wstrzymać radość, bo może to nie być na długo.

Na stronie GOV pojawiły się wytyczne dla szkół, dzięki którym zarówno rodzice jak i nauczyciele mogą się odpowiednio przygotować na nadchodzący rok szkolny. Zgodnie z planem dzieci mają powrócić do placówek 1 września. Jednak każda ze szkół może funkcjonować w jednym z trzech wariantów.

DZISIAJ GRZEJE:  Znamy prawdziwego właściciela skradzionego Ferrari z Mielna. Niewiarygodne, że ktoś odważył się go okraść

Wariant A

Powrót do szkół przebiegnie w tradycyjnej formie. Dzieci znów będą chodziły do placówek i uczyły się w salach lekcyjnych zgodnie z wytycznymi GIS/MZ i MEN. Jednak jeśli wystąpi zagrożenie epidemiologiczne dyrektor szkoły, po uzyskaniu odpowiednich zgód będzie mógł częściowo lub całkowicie zawiesić działalność stacjonarną pracy placówek i skorzystać z wariantu B lub C.

Wariant B

W tej sytuacji dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia poszczególnych grup. Może to być zawieszenie zajęć dla danego oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły. Będzie możliwość również zawieszenia poszczególnych zajęć i prowadzenie lekcji zdalnie. Ta forma będzie zależała od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Wariant C

Ten wariant zostanie wykorzystany w przypadku gdy nie będzie możliwości przeprowadzenia zajęć w danej szkole. Powrót do szkół będzie możliwy jednak, dyrektor placówki w każdej chwili może podjąć decyzję o zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych na określony czas. Będzie się to wiązało z wprowadzeniem w całej szkole kształcenia na odległość.

Maseczki ochronne a powrót do szkół

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej główną wytyczną, której należy bezwzględnie przestrzegać jest zachowywanie podstawowych zasad higieny. Uczniowie nie mogą zapomnieć o częstym myciu rąk czy zasłanianiu się podczas kichania i kaszlu. Ponadto muszą unikać dotykania oczu, nosa i ust. Maseczki ochronne są obowiązkowe dla osób, które wchodzą do szkoły z zewnątrz. Oznacza to, że każdy rodzic wchodzący do budynku musi mieć zakryty nos i usta. Uczniowie nie mają obowiązku noszenia maseczek w salach lekcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here