W piątek, 4 kwietnia około godziny 13:00, w miejscowości Stanisławów w powiecie mińskim doszło do dramatycznego wypadku drogowego, który wstrząsnął lokalną społecznością.
Starszy kierowca, 89-letni mężczyzna prowadzący Opla, z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn uderzył w zaparkowaną Toyotę. Przy pojeździe znajdowała się 39-letnia kobieta, która pomagała swoim dwóm synom w wieku 15 i 16 lat wsiąść do auta.
Siła uderzenia była na tyle duża, że Opel dachował, a kobieta została przygnieciona między pojazdem a znakiem drogowym. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe – pięć zastępów straży pożarnej, dwie karetki oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Stan kobiety jest bardzo poważny
Poszkodowana kobieta w ciężkim stanie została przetransportowana helikopterem do jednego z warszawskich szpitali. Kierowca Opla również trafił do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy. Na szczęście nastoletni chłopcy, którzy przebywali w Toyocie w momencie zdarzenia, nie odnieśli żadnych obrażeń.
Okoliczności wypadku są obecnie wyjaśniane przez policję. Nie wiadomo jeszcze, co było bezpośrednią przyczyną utraty kontroli nad pojazdem przez 89-latka. Trwa analiza miejsca zdarzenia oraz przesłuchania świadków.
– To cud, że dzieciom nic się nie stało – mówi jeden z mieszkańców Stanisławowa, który był świadkiem zdarzenia. – Wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy. Gdyby stali kilka centymetrów dalej, mogłoby dojść do jeszcze większej tragedii.
Pytania o wiek kierowców wracają
To tragiczne zdarzenie ponownie wzbudziło debatę publiczną na temat bezpieczeństwa seniorów za kierownicą. Eksperci od lat apelują o wprowadzenie obowiązkowych, okresowych badań sprawności psychofizycznej dla osób w podeszłym wieku.
– Wiek sam w sobie nie powinien dyskwalifikować nikogo z prowadzenia pojazdów, ale stan zdrowia już tak – tłumaczy dr Marta Lis, specjalistka medycyny transportu. – Reakcje, wzrok, słuch – wszystko to z wiekiem się pogarsza, a każdy ułamek sekundy może na drodze decydować o życiu lub śmierci.
W Polsce nie ma obecnie obowiązku przeprowadzania regularnych badań kierowców-seniorów, chyba że są do tego zobowiązani decyzją lekarza lub sądu. W świetle ostatnich wydarzeń temat ten powraca z nową siłą i może w najbliższych miesiącach pojawić się w agendzie ustawodawczej.