500 plus do zmiany? Jeżeli to się stanie, wielu Polaków będzie wściekłych

500 plus to sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki niemu, najpierw rząd pod batutą Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego przywrócił wielu polskim rodzinom godność. Od początku jednak projekt ten budzi wiele kontrowersji i nie ma praktycznie miesiąca, by nie toczyła się dyskusja wśród ekspertów. Niektóre z propozycji rzeczywiście zaskakują, a jeśli dojdzie do tych zmian, to część polskich rodzin może poczuć się oszukana.

500 plus zostanie zmodyfikowane?

W ostatnim czasie, przy okazji kampanii wyborczej większość kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się za utrzymaniem programu socjalnego 500 plus. Najgłośniej mówi o tym Andrzej Duda, który na każdym kroku podkreśla, że jest gwarantem kontynuacji programów socjalnych dla polskich rodzin.

Wśród polityków, a także ekspertów pojawiają się też zdania, że z programem 500 plus powinno się coś zrobić. Taki, jaki jest teraz, na dłuższą metę nie ma po prostu sensu. Oczywiście, nie oznacza to wycofania świadczeń, a jedynie ich modyfikację.

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA wpadł na pomysł, aby zróżnicować sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, powinno się wprowadzić wyższe wsparcie – w kwocie 600 złotych dla pracujących oraz nieco mniejsze – 400 złotych dla niepracujących. Zdaniem ekonomisty byłby to dodatkowy bodziec do rozwoju polskiej gospodarki. Niemniej jednak, z pewnością Polacy przyzwyczajeni do pięćset złotowych świadczeń byliby wściekli.

Faktem jest jednak to, że słabo wykształconym osobom, korzystającym na szeroką skalę z programów socjalnych, coraz mniej opłaca się pracować. Trzeba przyznać, że rozwiązanie zaproponowane przez Marcina Mrowca mogłoby odbić się korzystnie na gospodarce.

Z kolei portal OTOPRESS podaje, że wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed przekazał mediom, że rząd Prawa i Sprawiedliwości rozmyśla zwiększenie 500 plus dla… wszystkich Polaków! Wszyscy beneficjenci mieliby otrzymywać nie 500 złotych, a 600. Dlaczego? Szwed za główny powód podaje rosnącą inflację. Faktyczna wartość 500 złotych jest niższa, niż w momencie wprowadzania tego programu socjalnego. 

Zobacz również

Najnowsze wpisy

Sok z kapusty i jego magiczne właściwości. Zobacz na...

Sok z kapusty należy do niesamowicie zdrowych rzeczy, jednak przez lwią część z nas...

Przepis na chinkali, czyli gruzińskie pierogi. W niczym nie...

Gruzińska kuchnia jest fantastyczna i każdy, kto jej spróbował, potwierdza tę teorię. Jednym z...

Legendarna zalewajka. Treściwa zupa, która zachwyci każdego

Zalewajka to legendarna już zupa, która może w swoim smaku oraz wyglądzie bardzo przypominać...

Hit! Ciasto bez pieczenia z zaledwie czterech składników

Ciasta bez pieczenia bywają bardzo proste do przygotowania i to jest ich największą siłą....

Przepis na hiszpańskie churros. Idealne na Tłusty Czwartek

Churros to tradycyjne hiszpańskie słodkie przekąski, które zyskały ogromną popularność dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi...

Kotlety francuskie, czyli pierś z kurczaka z wyrazistymi dodatkami

Kotlety francuskie to świetna alternatywa dla zwykłych kotletów z piersi kurczaka, które podaje się...

Popularne kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here