Wielkanoc 2020. Jak to będzie wyglądać w tym roku?

0

Kwestia mszy świętych w polskich kościołach po długich dyskusjach została wyjaśniona. Kościół przystał na zasady związane z kwarantanną, w sieci zaś pojawiło się dużo więcej możliwości uczestniczenia w mszy świętej online. A co jeśli chodzi o tegoroczną Wielkanoc?

Tegoroczna Wielkanoc wypada 12 kwietnia. A więc już za niecałe dwa tygodnie. Do tego czasu restrykcje związane z pandemią koronawirusa z pewnością się nie zakończą. Wiadomo już, że celebracje związane z Wielkim Tygodniem odbędą się bez wiernych. Ci będą mogli dołączyć do modlitwy jedynie dzięki transmisjom, tak by nie opuszczać domu.

W środę opublikowano szczegółowy i uzupełniony dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykan spisał zalecenia dla wszystkich diecezji na świecie, a dotyczą one zarówno formy jak i przebiegu Wielkiego Tygodnia w tym szczególnym okresie.

ZOBACZ TEŻ: Radio Maryja i telewizja Trwam zagrożone? O. Rydzyk apeluje do odbiorców

Wielkanoc 2020

Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju – ogłosiła kongregacja kierowana przez kardynała Roberta Saraha.

Watykan zaleca adorację krzyża przez pocałunek wyłącznie przez księży. Jeśli chodzi o Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy zalecono, aby odbył się on wewnątrz budynku sakralnego. W Wielki Czwartek procesję Watykan zalecił pominąć. Punkt dotyczący Wielkiego Piątku mówi o tym, aby przygotować modlitwę w intencji osób zagrożonych, chorych i zmarłych. Msze wigilii paschalnej w Wielką Sobotę będą wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych.

Jak informuje PAP w zależności od oceny biskupa niektóre procesje oraz nabożeństwa mogą zostać przełożone na późniejsze terminy. Była tu mowa na przykład o 14 i 15 września.

ZOBACZ TEŻ: Abp Gądecki apeluje o więcej mszy świętych: kościoły służą leczeniu chorób ducha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here