O tej porze roku nie trudno o znalezienie mniszka lekarskiego, rośnie praktycznie wszędzie. Warto wykorzystać ten moment i przygotować prawdziwe remedium na przeziębienia. Przepis na miód z mniszka lekarskiego działa uodparniająco, a także przynosi ukojenie przy bólu gardła, powracającym kaszlu czy niestrawności.
Kwiaty potrzebne do przygotowania naturalnego leku najlepiej zrywać w miejscach, które są oddalone od ruchliwych ulic. Pamiętajmy też by zerwane rośliny wkładać do koszyczka lub materiałowej torby, bowiem w reklamówce z pewnością się zaparzą i nie będą się nadawały do przyrządzenia syropu. Miód z mniszka lekarskiego powinien również być wykonany z suchych kwiatów – jeśli w ostatnim czasie padał deszcz, wilgoć w roślinach może doprowadzić do powstania pleśni.
Składniki na miód z mniszka lekarskiego:
Wykorzystując nasz przepis przyrządzisz około 3-4 słoiczki syropu o pojemności 200 mililitrów. Tak przygotowany miód z mniszka lekarskiego świetnie sprawdzi się jako zamiennik cukru do herbaty lub deserów. Wykorzystaj go także do wypieków, koktajli czy lemoniady. Dzięki temu wzmocnisz swoje zdrowie i żadna choroba nie będzie Ci straszna!
- Około 500 sztuk mniszka lekarskiego
- 1 litr wody
- 2 cytryny
- 1 kilogram cukru
Miód z mniszka lekarskiego – przepis krok po kroku:
Krok 1. W kwiatach mniszka mogą znajdować się różne, malutkie owady, dlatego zanim przystąpimy do przygotowania, należy odłożyć je na godzinkę by mogły swobodnie opuścić roślinę. Najlepiej świeżo zebrane kwiaty oderwać od łodygi i umieścić na tacce wyłożonej papierem, następnie wystawiamy roślinki na słońce.
Krok 2. Po tym czasie kwiaty mniszka umieszczamy w dużym garnku, a potem zalewamy litrem wody. Całość doprowadzamy do wrzenia, następnie odstawiamy nasz wywar na 24 godziny, aby nabrał odpowiedniego aromatu.
Krok 3. Kolejnego dnia przecedzamy nasz napar przez gazę i wyciskamy kwiatki, tak aby otrzymać jak największą ilość płynu. Potem dodajemy cukier oraz wyciśnięty sok z cytryn.
Krok 4. Wywar gotujemy przez około 2 godziny bez przykrycia, tak aby uzyskać konsystencję syropu. Miód z mniszka lekarskiego przelewamy do szklanych słoiczków lub buteleczek, zakręcamy, a następnie odwracamy do góry dnem na czas studzenia.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>