Kleszcze są niebezpieczne głównie ze względu na ich zdolność przenoszenia różnego rodzaju chorób, w tym groźnych dla ludzi. Jednakże kleszcze to nie tylko źródło infekcji, ale także mogą powodować reakcje alergiczne i uczulenia. Główną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Objawy boreliozy mogą być różnorodne i obejmują wysypkę, bóle stawów, gorączkę i zmęczenie. W zaawansowanych przypadkach może dochodzić do poważnych powikłań neurologicznych i układu sercowo-naczyniowego.
Jakie warunki sprzyjają kleszczom?
Kleszcze są aktywne wtedy, gdy temperatura otoczenia wynosi około 7-10°C lub wyższa, co sprzyja ich poszukiwaniu żywiciela. Szczególnie intensywnie kleszcze są aktywne w miejscach wilgotnych, takich jak lasy, łąki, zarośla i tereny z wysoką roślinnością, gdzie mogą łatwiej znaleźć żywiciela. Dlatego też, w okresie letnim, kiedy aktywność kleszczy jest największa, należy zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki ochrony przed ukąszeniami, zwłaszcza podczas przebywania w obszarach naturalnych, gdzie mogą przebywać te pasożyty.
Jak skutecznie ochronić się przed kleszczami – domowy sposób?
Moim skutecznym sposobem na walkę z tymi pajęczakami są przygotowywane w domu olejki ochronne. Są one moim sprawdzonym sposobem, który stosuję już od lat. Zauważam ogromną różnicę podczas gdy stosuję mój specyfik. Mam wrażenie, że od tego momentu kleszcze zaczęły mnie unikać. Wystarczy tylko przygotować dwie łyżki oleju (np. kokosowy, z pestek winogron lub migdałowy) na 20 kropel olejku eterycznego (np. miętowy, lawendowy, z trawy cytrynowej, bazyliowy itp.). Całość należy wymieszać, a następnie wetrzeć w ciało minimum godzinę przed planowanym wyjściem z domu. Kleszcze już nie będą takie straszne. Ważne jest aby unikać smarowania takich roztworów na dzieciach, gdyż mają one bardzo delikatną skórę.
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu
Kleszcze są bardzo wrażliwe na zapachy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza w trakcie przebywania w ogrodzie, zasadź lawendę, miętę i bazylię. Kleszcze nie znoszą zapachu tych roślin, przez co szybko ewakuują się z ogrodu.
Poza zasadzeniem wspomnianych wyżej roślin i ziół rozsyp po ogrodzie ziemię okrzemkową, zwaną także diatomitem. To naturalny minerał, który nie oddziałuje na rośliny czy glebę, za to odstrasza kleszcze. Wystarczy rozsypać go po ogrodzie, aby pozbyć się tych szkodliwych pajęczaków.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>