HIV wyleczony. To już drugi przypadek na świecie

0

Po raz drugi raz w historii najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta, będącego nosicielem wirusa HIV. Dokonali tego brytyjscy lekarze. Jest kolejny przełom w leczeniu choroby jaką jest AIDS.

Pierwszy przypadek uleczenia pacjenta zarażonego wirusem HIV miał miejsce już 12 lat temu. Pacjentem wówczas był 42-letni Amerykanin Timothy Ray Browna . Na początku leczenia był  on nosicielem wirusa już od ponad 20 lat. Co więcej cierpiał wtedy na również na białaczkę. Mężczyzna przeszedł operację przeszczepu szpiku oraz silną chemioterapię. Jego leczeniem zajmował się doktor Gero Huetter z berlińskiej kliniki Charité. Jak donosiły media po ponad 20 miesiącach od zabiegu u pacjenta nie wykryto wirusa HIV.

HIV – drugi przypadek uleczenia na świecie

Tak jak i poprzedni pacjent chciał początkowo pozostać anonimowy tak i obecny życzył sobie pozostać anonimowym. Pacjent był leczony w Londynie. Jego przypadek był bardzo podobny do przypadku Browna, bowiem również zmagał się on z inną chorobą. Przed 18 miesiącami pacjent z Londynu również przeszedł chemioterapię oraz operację przeszczepu szpiku w związku z chorobą nowotworową. Od tego czasu nie wykryto nawrotu zakażenia wirusem HIV.

„Uzyskując remisję tego zakażenia u kolejnego pacjenta z wirusem HIV dzięki tej samej metodzie, wykazaliśmy, że »pacjent z Belina« nie jest wyjątkiem, a zastosowana terapia wyeliminowała zakażenie u obydwu chorych. Taka terapia nie może być jednak standardem w leczeniu wyłącznie tego zakażenia, ponieważ wymaga ona użycia silnie toksycznej chemioterapii” – oświadczył prof. Ravindra Gupta z University College London. 

ŹRÓDŁO: tvp.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here