Wiele osób w czasie pandemii bardzo obawiało się o swoje zdrowie. Niektórzy na tyle byli pochłonięci informacjami o koronawirusie, że zapomnieli o istnieniu innych, poważnych chorób. Dziś GIS apeluje do Polaków by zwrócili szczególną uwagę na higienę rąk oraz mycie warzyw i owoców. Szczyt zarażeń może wystąpić już niedługo.
Okres letni oraz zniesienie obostrzeń spowodowało, że wielu z nas zapomniało o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Tak jak na początku cały świat zmobilizował się do przestrzegania dystansu czy noszenia maseczek, dziś niektórzy zapominają nawet o myciu rąk. Szczególnie problematyczne jest to u dzieci, które coraz więcej czasu spędzają na podwórkach i placach zabaw, a po powrocie do domu nie myją rąk. To może się bardzo źle skończyć zarówno dla najmłodszych jak i całej rodziny. Właśnie dlatego GIS wydał specjalne ostrzeżenie dokładnie rozpisując okoliczności oraz skutki zarażenia niebezpieczną chorobą.
GIS prosi o rozwagę. Nie tylko koronawirus jest niebezpieczny
To właśnie latem dochodzi do największej ilości zachorowań na bąblownice. Czym jest tajemnicza choroba i w jaki sposób można się nią zarazić? Niestety, przez dłuższy czas możemy nie być świadomi tego, że w naszym organizmie rozwijają się pasożyty. Mogą one przebywać w naszym organizmie nawet kilka lat po spożyciu jajeczek. Dlatego warto szczególnie uważać na czystość rąk oraz tego co spożywamy. GIS informuje o tym by zwracać uwagę dzieciom, które szczególnie często zapominają o przestrzeganiu zasad higieny.
Upalne dni zachęcają do tego, aby wyjść z domu. Ze względu na obecną sytuację bardzo dużo osób zdecydowało się zrezygnować z wyjazdów wakacyjnych i zorganizować dzieciom rozrywkę w mieście. Maluchy najczęściej można spotkać na placach zabaw i piaskownicach. Jest to szczególnie niebezpieczne siedlisko wielu chorób. Nie od dziś wiadomo, że w piaskownicach zwierzęta często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Głównie przez odchody można zarazić się bąblownicą. W kale zakażonych zwierząt znajdują się jaja tasiemca, które po przeniesieniu na organizm człowieka mogą wyrządzić ogromne szkody, a nawet doprowadzić do śmierci. GIS informuje na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę jeśli chcemy uniknąć zarażenia.
Zarazić się bąblownicą możemy poprzez bliski kontakt ze zwierzętami. Jednak równie często choroba może pojawić się poprzez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk lub spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Konkretne objawy są ciężkie do określenia, ponieważ larwy tasiemca mogą umiejscawiać się w wielu miejscach. Najczęściej są to: wątroba, płuca, nerki, śledziona, ośrodkowy układ nerwowy i kości. Jak informuje GIS bąblownica jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ze względu na długi okres bezobjawowy. Jedyną szansą na całkowite wyleczenie jest chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką.