W mojej rodzinie rogale Marcińskie, obowiązkowo przygotowywane są z okazji dnia św. Marcina, czyli 11 listopada. Dziś przedstawiam Wam przepis, który od lat jest w naszej rodzinie. Polecam każdemu, choć raz upiec swoje rogale Marcińskie. Przepis mimo wielu składników, nie jest zbytnio skomplikowany. Życzę powodzenia 🙂
Składniki na rogale Marcińskie – przepis
Do przygotowania rogali potrzebować będziemy następujących składników:
Składniki na ciasto
- 3 ½ szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 225 g miękkiego masła
- 1 szczypta soli
- 3 łyżka cukru
- 1 średnie jajko
- 1 szklanka ciepłego mleka szklanka = 250 ml
- 7 g suchych drożdży lub 14 g świeżych
Składniki na nadzienie
- 250 g białego maku
- 150 g blanszowanych migdałów
- 120 g masy marcepanowej
- ¾ szklanki cukru pudru
- 1 łyżka miodu
- 100 g orzechów włoskich
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
- 3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 4 łyżki rodzynek
- 4 podłużne biszkopty
- 50 ml rumu lub likieru Amaretto
Dodatkowo
- 1 średnie jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
- siekane migdały
- 1 ½ szklanki cukru pudru
- 2 łyżki mleka
- skórka otarta z ½ cytryny + 1 łyżka soku
Zapraszamy także do zobaczenia naszej strony na Facebooku – “Pysznie i zdrowo – kuchnia smakosza”. Znajdziecie tam przepisy w pigułce.
Wykonanie ciasta krok po kroku – przepis
Krok 1. Ciepłe mleko należy wymieszać z drożdżami, pozostawić na kilka minut, aby drożdże zaczęły pracować. Gdy drożdże podwoją swoją objętość dodajemy jajko, ekstrakt waniliowy. Całość dokładnie mieszamy.
Krok 2. Kolejno Mąkę, sól i cukier mieszamy w dużej misce, dodajemy dwie łyżki masła, składniki rozcieramy palcami. Dodajemy rozczyn i szybko zagniatamy ciasto.
Krok 3. Z ciasta uformujemy prostokąt, zawijamy w folię spożywczą i schładzamy przez godzinę w lodówce. Po schłodzeniu należy wyjąć ciasto, rozwałkować na prostokąt, rozsmarować na nim ⅓ miękkiego masła, złożyć ciasto na 3 części.
Krok 4. Ponownie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt następnie złożyć na trzy części, zawinąć w folię i znów odłożyć do lodówki na około 30 minut. Czynność powtarzamy jeszcze dwa razy, za każdym razem schładzając je przynajmniej 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu ciasto schładzamy przez 5 godzin lub całą noc. Ciasto wyjmujemy z lodówki na 15 minut przed robieniem rogalików.
Nadzienie do rogalów Marcińskich – przepis
Krok 1. Mak i włoskie orzechy wsypać do miski i zalać gorącą woda, odstawić na 15 minut, następnie odcedzić. W maszynce do mięsa zmielić mak razem z włoskimi orzechami. Migdały drobno siekamy.
Krok 2. Rodzynki należy namoczyć w rumie, a następnie dodać do masy. Marcepan rozetrzeć lub pokroić na drobne kawałki. Dodać cukier, miód, pozostałe bakalie, pokruszone ciastka i zmielony mak z orzechami. Śmietanę dodawać stopniowo, dokładnie wymieszać, masa powinna być zwarta i plastyczna.
Krok 3. Następnie ciasto należy rozwałkować na prostokąt o wymiarach około 65 cm na 35 cm. Przeciąć ciasto na pół, wzdłuż długiego boku, a każdy pasek pokroić na 12 trójkątów.
Krok 4. Na każdy trójkąt rozsmarować porcję nadzienia. Każdy trójkąt zwinąć, zaczynając od szerszego końca trójkąta i zwijać w kierunku wierzchołka.
Krok 5. Rogale układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na około 45 minut w ciepłym miejscu. Po tym czasie rogale smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem. Pieczemy 15-20 minut na złoty kolor.
Przepis na lukier
Aby przygotować lukier wystarczy połączyć ze sobą odpowiednie składniki. Mleko, sok z cytryny i skórkę należy wymieszać z cukrem pudrem i lukier jest gotowy.
Po upieczeniu rogale polewamy lukrem i posypujemy siekanymi migdałami. Smacznego!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>